Chrom – projevy nedostatku (chromium deficiency). Chrom se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky.
___
___
To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den. Hlavní úlohou chromu je účast na enzymatických reakcích v organismu. Konkrétně se uplatňuje jako tzv. glukozotoleranční faktor. Chrom má za úkol stimulovat účinek inzulínu. Dále způsobuje zvýšení glukózové tolerance a hladiny HDL. Pokud je však člověk vystaven působení šestimocnému chromu, může trpět alergiemi a vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Zdroje chromu, potraviny bohaté na chrom: Chrom bychom našli v potravinách, jako jsou kvasnice, maso, sýry, pšeničné klíčky a ořechy. Jak již bylo uvedeno v úvodu, stopové prvky bychom měli přijímat v množství menším než 50mg/den. Doporučená denní dávka je tedy 150 – 200 μg/den.
Nedostatek chromu zjišťujeme laboratorními metodami, konkrétně atomovou absorpční spektrofotometrií.
Léčba nedostatku chromu: Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se chrom vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující chrom.
Jak se projevuje nedostatek chromu a otrava šestimocným chromem - příznaky, projevy, symptomy
-
nedostatek chromu
-
snížení glukozové tolerance až vznik diabetu mellitu 2. typu
-
hyperlipidémie – zvýšená hladina cholesterolu v krvi
-
urychlení vzniku aterosklerózy
-
-
toxicita šestimocného chromu
-
mutace v genech
-
je kancerogenní – zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny
-
poškození cév
-
poškození dýchacích cest
-
poškození spojivky
-
poškození ledvin
-