O hyperkalémii, tedy zvýšeném draslíku v krvi (anglicky hyperpotassemia) hovoříme pokud je jeho hladina v séru vyšší než 5,4 mmol/l , závažná hyperkalémie (se symptomatikou) je nad 6,5 mmol/l. Nejčastější příčinou je špatná funkce ledvin – jak akutní selhání tak i chronické selhávání ledvin. Může být způsobena zvýšeným exogenní (zevním) příjmem – např. transfúze ("kapačka"), i endogenním (vnitřním) příjmem – např. při krvácení do zažívacího traktu.
___
___
Dále mohou být příčinou crush syndrom (rozsáhlé pohmoždění měkkých tkání např. při zavalení hlínou, sutí, kamením, aj. těžkými předměty), cytotoxické drogy, přesuny mezi buňkami a sérem kupříkladu při hypoxii (nedostatečném okysličování tkání), acidóza (překyselení organismu), hyperglykémie (zvýšená hladina cukru), některé léky (ACE-inhibitory, digitalis). Vinna může být také Addisonova či Cushingova choroba.
Subjektivně pacient víceméně bez obtíží. Nejzávažnější komplikací jsou poruchy srdečního rytmu až srdeční zástava. Léčba: léčebným opatřením odstranit vyvolávající příčinu (např. vysadit léky zvyšující hladinu draslíku - verospiron, ACE-inhibitory, kalium chloratum, kalnormin apod.), dále podání kalcium resonium, či glukózy s inzulínem popřípadě dialýza.
Jak se projevuje zvýšený draslík, hyperkalémie – příznaky, projevy, symptomy
- mírná hyperkalémie je asymptomatická (bezpříznaková)
- pouze u těžké hyperkalcémie nad 6,5 mmol/l jsou změny na EKG:
- hrotnaté vlny T
- oploštění až vymizení vlny p
- prodloužení intervalu PQ (blokáda 1 stupně)
- progresivní rozšiřování komplexu QRS
- idioventrikulání rytmus
- komorová fibrilace až asystolie
Klinické projevy:
- parestezie (brnění),
- svalové záškuby,
- svalová slabost
- tyto symptomy se objevují se až po změnách na EKG
EKG při hyperkalémii
Vysoká hladina draslíku je spojena s hrotnatými vlnami T a může dojít k rozšíření komplexu QRS. Hyperkalémie je relativně často spojena s bradykardií (zpomalením srdeční frekvence). Na tomto EKG pacienta s hyperkalémií vidíme zcela jasně hrotnatá T v hrudních svodech (modře). Další známky nejsou patrné, tepová frekvence se pohybuje (při normálním posunu papíru dle vzdáleností mezi QRS komplexy) okolo 75/min a QRS se nezdají výrazně rozšířené.
Zdroj EKG: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2214/