Nedostatek jodu (anglicky iodine deficiency). Jód se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___
Hlavní funkcí jódu je jeho podíl na tvorbě hormonů štítné žlázy. Zdrojem jódu v potravě jsou mořské ryby a jejich produkty a jodidovaná sůl. V ČR je podíl jódu v kuchyňské 20–34 mg/kg. Do kuchyňské soli se jód přidává ve formě jodidu nebo jodičnanu.
Abychom mohli jód správně využívat, je třeba jej přijímat v množství mezi 150 a 200 μg/den. Je však třeba upozornit, že i v potravě se vyskytují látky, které omezují vstřebávání jódu, či narušují jeho působení v organismu. Jedná se o tzv. strumigeny, mezi které patří např. dusičnany, ředkvičky, hrách, cibule, rajčata, špenát, apod.
Diagnostika nedostatku jodu: Nedostatek jódu, zjišťujeme sledováním hodnot hormonů štítné žlázy, které by se bez jódu nemohly tvořit. Další možností je zjištění laboratorními metodami, konkrétně atomovou absorpční spektrofotometrií.
Léčba nedostatku jodu: Základem léčby je zvýšení příjmu potravin, ve kterých se jód vyskytuje. Rovněž můžeme užívat tzv. suplementaci, tedy výživové doplňky obsahující jód.
Jak se projevuje nedostatek jódu - příznaky, projevy, symptomy
-
nedostatek
-
struma
-
kretenismus
-
mírné poruchy mentálních funkcí
-
opoždění fyzického vývoje
-
snížení plodnosti
-
zvýšení mrtvorozenosti a perinatální úmrtnosti
-
-
nadbytek
-
struma vyvolaná nadbytkem jodu
-
thyreotoxická krize – zvýšení funkce štítné žlázy natolik, že ohrožuje život pacienta
- akné
-
Nedostatek jodu - obrázky, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019