Pemfigus (anglicky pemphigus) je skupina autoimunitních onemocnění, které způsobují tvorbu puchýřků a následně erozí (boláků po prasknutí puchýřku) na kůži a sliznicích. Dvěma nejčastějšími typy tohoto onemocnění jsou; pemfigus vulgaris a pemfigus foliaceus. Onemocnění je vzácné, postihuje muže a ženy středního věku.
___
___
Příčina: příčinou je autoimunitní reakce organismu, kdy naše imunita nedopatřením produkuje protilátky proti zdravým buňkám pokožky a sliznic, velmi vzácně může být příčinou nežádoucí účinek léků proti vysokému tlaku.
Diagnostika této nemoci počíná vyslechnutím potíží a fyzikálním vyšetřením, které se zaměřuje na kůži a dutinu ústní. Dále se provádí biopsie (odebráním vzorku puchýřku), sérologie a endoskopické vyšetření trávicího traktu, pokud jsou puchýřky v dutině ústní.
Léčba: léčí se příznaky onemocnění a komplikace. Užívají se léky potlačující zánětlivou reakci, kterými jsou; kortikoidy, imunosupresiva. Pokud léčba nezabírá, je zde ještě možnost tzv. biologické léčby. K léčbě komplikací (infekce) se používají antibiotika.
Pemfigus - příznaky, projevy, symptomy
-
puchýřky na kůži a sliznicích
-
bolestivé eroze (boláky po snadno praskajících puchýřcích)
-
bolest
-
svědění
-
pemfigus vulgaris
-
spíše postihuje sliznice
-
bolestivé puchýřky v ústech a hrdle
-
spíše bolí, nesvědí
-
bolestivé polykání
-
omezení příjmu potravy kvůli bolákům
-
-
pemfigus foliaceus
-
spíše postihuje kůži
-
puchýřky jsou nejčastěji na hrudi, zádech a ramenech
-
spíše svědí, než bolí
-
Pemfigus - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019