meckeluv-divertikl-mekeluv-divertikl-priznaky-projevy-symptomy-2Meckelův divertikl (synonymně Mekelův divertikl, anglicky Meckel's diverticulum) je vrozená výchlipka v tenkém střevě. Tuto výchlipku bychom našli pouze u některých lidí. Ve spojitosti s Meckelovým divertiklem pozorujeme výskyt některých chorobných onemocnění. Celková četnost Meckelova divertiklu v populaci je asi jen něco okolo 2%.
___
___

Jak bylo uvedeno výše, jedná se o výchlipku, resp. zbytek tkáně, která je pozůstatkem spojnice trávicího traktu u lidského zárodku s tzv. žloutkovým váčkem. Za normálních okolností tato spojnice během děložního vývoje mizí, ale právě u oněch 2% populace zůstává tato vakovitá výchlipka tenkého střeva.

Diganostika: Meckelův divertikl není snadné diagnostikovat. Často bývá nalezen zcela náhodně při jiném chirurgickém zákroku na střevě. Na základě níže uvedených příznaků může být provedeno CT či enteroklýza. Novou vyšetřovací metodou je radioizotopové vyšetření, při kterém je pacientovi aplikován radioizotop technecia a je sledována jeho koncentrace v tkáních.

Léčba: V případě, Meckelův divertikl objevíme náhodně, tak jej neléčíme. Pokud má však pacient nějaké zdravotní obtíže, zahajujeme chirurgickou léčbu, která je u tohoto onemocnění jediná možná, a odstraníme výchlipku.

Jak se projevuje Meckelův divertikl - příznaky, projevy, symptomy, komplikace

 • Meckelův divertikl se sám o sobě nijak neprojevuje
 • mnoho lidí s ním žije až do smrti, aniž by o jeho existenci věděli
 • komplikace:
  • krvácení s následným nálezem červené nebo tmavé krve ve stolici (vznik krvácení: vnitřní výstelka Meckelova divertiklu totiž může následkem špatného vývoje obsahovat buňky žaludeční sliznice, které produkují kyselinu chlorovodíkovou. Ta poškozuje okolní sliznici tenkého střeva)
  • tvorba „žaludečních vředů“ v důsledku působení kyseliny chlorovodíkové
  • občasné bolesti břicha
  • střevní neprůchodnost

Mekelův, Meckelův divertikl - obrázek, fotografie
 
MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny