zarustajici-nehet-priznaky-projevy-symptomyZarostlý nehet (anglicky ingrown toe nail) je onemocnění postihující nehtový komplex prstu. Název onemocnění je zde mírně zavádějící, protože se jedná spíše o chronické dráždění postranních nehtových valů příliš širokým nehtem. Nejčastěji se vyskytuje na palcích dolních končetin, někdy ho nacházíme i na ostatních prstech dolních a výjimečně i horních končetin. Zarůstající nehty se nevyskytují u lidí, kteří nenosí boty. Recidiva zarůstání po odborném ošetření je velmi vysoká, udává se až 80%!

___

___

Léčba: Důležitá jsou preventivní opatření (nošení volné obuvi, prevence zapářky, nezastřihávat nehet dokulata ale zkracovat ho pouze příčně atd.). Sprchováni vlažnou vodou, koupele z heřmánku nebo řapíku. Lokálně působící léky s dezinfekčními či antibiotickými účinky, při větším zánětu i celkově podávaná antibiotika. Chirurgické řešení, ev. ošetření laserem. Někdy lze použít i techniku zvanou tapování, jejím principem je odtažení nehtového valu tahem proužku náplasti. Tato velmi stará metoda ošetření (používaná už vojáky v první světové válce) poskytuje okamžitou úlevu.

Jak se projevuje zarostlý nehet, unguis incarnatus, onychocryptosis – příznaky, projevy, symptomy

  • bolestivé zarudnutí postranního nehtového valu

  • otok a zduření nehtového valu

  • někdy hnisavý výpotek zpod nehtu

  • při delším trvání tvorba zánětlivé granulační tkáně v oblasti nehtových valů

  • granulační tkáň může na pohmat krvácet 

Zarostlý nehet - obrázek, fotografie
zarustajici-nehet-priznaky-projevy-symptomy-2
zarustajici-nehet-priznaky-projevy-symptomy-3

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny