whiplash-syndrom-krcni-patere-prasknuti-bicem-priznaky-projevy-symptomyTento lékařský termín popisuje poranění páteře v souvislosti s náhlým resp. prudkým pohybem páteře (pohyb se podobá práskání bičem – odtud název). Obyčejně se s ním setkáváme při haváriích motorových vozidel, obvykle pokud je zasaženo zezadu, dále se vyskytuje při bungee jumpingu.
___
___

Zajímavostí je, že než se používání motorových vozidel rozšířilo, byl tento typ zranění spojen spíše s železničními nehodami. Poprvé byl popsán právě v souvislosti s železničním neštěstím v roce 1919.

Při takovémto ohybu páteře dochází k její hyperflexi a hyperextenzi. Celkem je ročně celosvětově zaznamenáno asi více než 1 milion poranění. K whiplash pohybu dochází při patnácti kilometrů za hodinu nebo méně. Dochází k poranění krčních svalů včetně šlach, páteře a meziobratlových disků. Asi 5000 poranění končí ochrnutím.

Diagnostika se obvykle provádí na základě důkladného odebrání anamnézy pacienta. Dále vyšetření hlavy a krku, vyšetření rentgenovými metodami, abychom vyloučili zlomeniny páteře. Léčba spadá do oboru chirurgie, ortopedie a rehabilitace a odvíjí se dle závažnosti stavu. 


Jak se projevuje syndrom prásknutí bičem, Whiplash syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • příznaky se mohou objevit bezprostředně po úrazu, ale často se objeví až pár dní po proběhlém zranění

  • bolesti krční páteře

  • přenesení bolesti na ramena

  • smyslové poruchy (jako je brnění a mravenčení ) na horních a dolních končetinách

  • bolesti hlavy


Syndrom prásknutí bičem, Whiplash syndrom - obrázky, fotografie


obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019
MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny