Crush syndrom (syndrom zhmoždění, anglicky traumatic rhabdomyolysis / Bywaters' syndrome / crush syndrome) je komplex poruch, které vznikají jako následek velkého zhmoždění, nebo dlouhodobého stlačení měkkých tkání. Crush syndrom se často projeví u zavalených horníků, dřevorubců, při dopravních nehodách či zemětřesení. Objevuje se také při mnohočetných zlomeninách.
___
___
Příčina: rychlý únik plasmy z cév s následným rozvojem otoku v době, kdy došlo již k uvolnění stlačených postižených tkání. Ztráta plasmy pak vyvolá šok z nedostatku tekutin a u postižených se rozvíjí akutní selhání ledvin. Při útoku na Hirošimu během druhé světové války se tehdy crush syndrom rozvinul téměř u čtvrtiny všech raněných.
Léčba: první pomoc spočívá v co nejrychlejším vyproštění zraněného, léčba hypovolemického šoku - dostatečně hradit tekutinové ztráty - rychlá náhrada plasmy, diuretika s podáváním kalia, analgetika na utišení bolestí, místně lze i ochlazovat končetiny, při těžších poraněních končetin mnohdy i amputace, léčba selhání ledvin - dialýza.
Jak se projevuje crush syndrom – příznaky, projevy, symptomy
-
postižená část těla je nápadně oteklá
-
na kůži viditelné puchýře
-
ztráta hybnosti a citlivosti končetin
-
otok utlačuje cévy, což způsobí horší prokrvení různých orgánů
-
často dojde k selhávání ledvin
-
anurie - postižený nemočí
-
rozvoj urémie - v těle stoupá hladina odpadních produktů metabolismu
-
hyperkalémie s následnou srdeční arytmií
-
dehydratace až rozvoj hypovolemického šoku z nedostatku tekutin
-
studený pot
-
třes
-
bledost
-
apatie - netečnost
-
mramorovaná kůže na okrajových částech těla
-
pocit žízně
-
nelogické chování, zmatenost