Plavecké ucho (otitis externa, anglicky swimmer's ear) je infekční zánět zvukovodu vznikající při přemnožení bakterií, méně často virů či plísní, které se sem dostávají například při delším pobytu v bazénu a koupališti. K jeho rozvoji může napomoci poškození zvukovodu například vatovými tyčinkami při čištění ucha, či škrábnutí nehtem nebo cizím předmětem.
__
__
Často postihuje děti a dospělé na dovolených. Projevuje se zejména bolestí ucha, občas spojenou s výtokem z ucha, otokem a teplotou. Léčba patří do rukou ORL specialisty a je důležitá zejména k zabránění šíření zánětu do vnitřního ucha.
Diagnostika: diagnózu stanoví ORL specialista na základě symptomů a vyšetření ucha otoskopem.
Léčba: provádí se výplach zvukovodu a následná aplikace lokálních antibiotik ve formě masti nebo kapek. Na bolest a teplotu se podávají analgetika a antipyretika (Paralen, ibuprofen). Zánět je důležité včas léčit, aby nedošlo k jeho přestupu na vnitřní ucho, nebo případnému poškození sluchu. Prevencí je udržování ucha v suchu (lehké vytření ucha čistým ručníkem po koupání) a používání koupacích čepic, případně užití ušních kapek při prvotních symptomech vznikajícího zánětu.
Jak se projevuje plavecké ucho – příznaky, projevy, symptomy:
-
bolest ucha zhoršující se při zatahání za ušní lalůček, v závažnějších případech vyzařuje do krku, tváře a postižené strany hlavy
-
výtok z ucha, zpočátku čirý, později až hnisavý
-
zarudnutí zvukovodu
-
zduření ucha
-
svědění ucha
-
zalehnuté ucho a zhoršený sluch
-
teplota
Plavecké ucho, zánět zvukovodu, otitis externa – fotografie, obrázek
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019