rhinosklerom infekcni sklerom priznaky projevy symptomy pricina lecbaRhinosklerom (anglicky rhinoscleroma, Hebra nose) je chronické infekční onemocnění vyvolané bakterií Klebsiella rhinoscleromatis. Jedná se o chronický granulomatózní zánět, podobně jako např. u tuberkulózy nebo syfilis, a dochází zde ke tvorbě tzv. granulomů. V histologickém obraze jsou typické tzv. Mukuliczovy buňky (modifikované histiocyty).

___

___

Nejčastěji postihuje nosní dutinu, kde vytváří uzlovitá ložiska, která deformují nos a často zužují nosní dutinu. Kromě nosu může být zřídka postižen i nosohltan, hrtan, průdušnice a průdušky, dutina ústní, vedlejší nosní dutiny, či rty. Častěji onemocní mladé ženy. Jedná se o tropickou nemoc vyskytující se pouze v Africe, Střední Americe, jihovýchodní Asii a méně často ve Spojených státech a východní Evropě.
Diagnostika: k určení diagnózy vedou typické symptomy, fyzikální vyšetření pacienta, biopsie a histologické vyšetření vzorku ložiska a v časných stádiích bronchoskopie (endoskopické vyšetření dýchacích cest).
Léčba: k léčbě se používají antibiotika (tetracyklin, cirpofloxacin) a chirurgický zákrok u pacientů s obstrukcí (neprůchodností) dýchacích cest. Často se i po léčbě může rhinosklerom znovu objevit.
Jak se projevuje rhinosklerom – příznaky, projevy, symptomy:
• můžeme popisovat 3 stádia:
• katarální/atrofické stádium
o rýma
o hnisavý výtok z nosu a tvorba krust
o trvá týdny až měsíce
• granulomatózní stádium
o zarudnutí nosní sliznice
o vznik tuhých uzlů nebo polypů (výrůstky nosní sliznice) v nosní dutině
o krvácení z nosu (epistaxe)
o deformity nosu
o destrukce nosní chrupavky
o ztráta citlivosti měkkého patra
o zvětšení uvuly (čípek měkkého patra)
o dechové potíže z důvodu deformit dýchacích cest
o dysfonie (porucha hlasu)
o ztráta čichu (anosmie)
• sklerotické stádium
o jizvení a fibrotizace (zvazivovatění) ložisek

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny