Tonsillolith (anglicky tonsil stone) je měkký, hrudkovitý, kalcifikovaný (zvápenatělý) útvar připomínající kamínek, který se nachází v kryptách mandlí (lat. tonsilla), a to nejčastěji na patrových mandlích (tonsilla palatina). Je tvořen odloučenými buňkami, bakteriemi a hlenem.
___
___
Jedná se o nezávažný nález, často asymptomatický, může ale také způsobovat různé potíže, jako například bolest v krku, nebo zápach z úst. Častěji se vyskytuje u osob trpících opakovanými záněty mandlí. Velmi vzácné jsou obrovské tonsillolithy, které mohou napodobovat například nádor nebo absces (dutina vyplněná hnisem).
Diagnostika: k určení diagnózy vede nález hrudkovitého útvaru na mandlích, klinický obraz, případně ORL vyšetření. Často bývá náhodným nálezem na RTG a CT snímcích.
Léčba: většinou není nutná. Často dojde k uvolnění, buď samovolnému, nebo mechanickému např. špičkou jazyka nebo kartáčkem ve snaze zbavit se pocitu cizího tělesa v krku, a následnému spolknutí „kamínku“. Pomoci může kloktání slanou vodou. Velké tonsillolithy způsobující závažnější obtíže je třeba vyškrábnout, nebo chirurgicky odstranit. U pacientů s opakovanou tvorbou tonsillolithů je možností kryptolýza, kdy se pomocí laseru vyhladí záhyby (krypty) na tonsilách a díky tomu už nedochází k dalšímu tvoření těchto hrudek, nebo tonsilektomie, tedy odstranění krčních mandlí.
Nemoc je snadno zaměnitelná za soor, moučnivku. Nejde ale o totéž!
Jak se projevuje tonsillolith – příznaky, projevy, symptomy:
-
často bez příznaků (asymptomatický)
-
bolest v krku
-
zápach z úst (halitóza)
-
bílé hrudky v krku
-
pocit cizího tělesa v krku
-
obtížné polykání
-
záchvaty kašle
-
kovová chuť
-
bolesti ucha
-
otok mandlí
-
často se vrací (recidivuje)
Tonsillolith - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019