Sialolitiáza (anglicky sialolithiasis) je vznik slinných kamenů (konkrementů), které následně ucpávají vývod slinné žlázy a mohou vést k jejímu zánětu, sialoadenitidě. Nejčastěji se tvoří jednostranně v podčelistní (submandibulární) slinné žláze. Jejich velikost je kolem 7 mm, mohou ale dorůstat i několika centimetrů.
___
___
Příčina: Za vznikem sialolitiázy stojí změna složení slin, nebo retence (zadržování) sliny ve žláze způsobená např. stenózou (zúžením) vývodu. Stavebním materiálem sialolitů je organická hmota, kam patří glykoproteiny, mukopolysacharidy a buněčné zbytky, anorganickou složku tvoří hlavně fosfáty kalcia (hydroxyapatit). Postihují častěji dospělé osoby, u dětí je výskyt vzácný.
Diagnostika: základem je anamnéza, klinické vyšetření a zobrazovací metody (intraorální (snímkuje se přímo v dutině ústní) RTG, ultrazvuk, CT, CT sialografie, MR, sialoendoskopie).
Léčba: extrakce (vyjmutí) sialolitu, u větších kamenů je možná fragmentace pomocí laseru (rozbití kamene na malé části) a endoskopické odstranění jednotlivých částí, extrakorporální litotrypse (fragmentace pomocí rázové vlny), ve vzácných případech exstirpace (odstranění) postižené žlázy.
Jak se projevuje kamínek ve selinné žláze, sialolitiáza – příznaky, projevy, symptomy:
-
pokud je kámen malý a neucpává vývod, nemusí mít žádné projevy
-
kolikovitá (záchvatovitá) bolest při jídle nebo těsně po něm
-
otok (edém)
-
příznaky jsou výraznější při poloze konkrementu ve vývodu
-
při dlouhodobém znemožnění odtoku sliny ze žlázy vzniká zánět (sialoadenitida)
-
bolestivé zduření žlázy
-
hnisavý výtok z vývodu žlázy
-
zarudnutí okolí
-
-
opakované záněty přecházejí do chronicity a dochází ke snížení množství a kvality sliny
Sialolitiáza, kamínek ve slinné žláze – fotografie, obrázky:
další obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019