vlasovec-ocni-filariasis-priznaky-projevy-symptomyVlasovec oční (nemoc filariasis, philariasis) - vlasovec oční (Loa loa) se řadí mezi hlístice. Tento parazit způsobuje filarózu a cizopasí jak na člověku, tak na některých primátech. Je přenášen mouchami. Při přisátí mouchy putují mikrofilárie (tedy nedospělí vlasovci) do krve hostitele. Z nich se poté vyvíjí dospělec. Nejčastěji se vyskytuje v Africe a Indii.
___
___

Pokud nedojde k nasátí larev (mikrofilárií) mouchou, larvy asi po deseti týdnech hynou. Larvy v těle mouchy putují z žaludku do hrudních svalů, dále do spodního pysku a právě odtud jsou pak aktivně přenášeny do kůže hostitele a z ní do krve a do konečných orgánů.

Diagnostika filarózy probíhá z krve, ve které se sleduje jejich přítomnost. Dále můžeme sledovat i přítomnost parazita v oku pacienta. Rovněž nám při diagnostice mohou napovědět kožní otoky.

Léčba: filaróza se léčí se ivermectinem, což je léčivo ze skupiny antiparazitik. Dále využíváme chirurgické odstranění.


Jak se projevuje vlasovec oční, filariasis, loa loa - příznaky, projevy, obrázky

  • svědění a lokální zánět v místě vpichu

  • otoky kloubů

  • samovolné zmizení otoků

  • otok oka

  • únava

  • ve vážných případech smrtVlasovec oční, filariasis, loa loa - obrázek, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny