Parazitární nákazou motolicemi se nazývá schistosomiáza (starší název bilharióza, anglicky schistosomiasis, “snail fever”) je tropická parazitární nemoc, jejímž původcem je krevní motolice rodu Schistosoma (krevnička). Parazitní červy přežívají v žilách zásobujících vnitřnosti nebo močový měchýř.
___
___
Zdrojem nákazy je sladká voda již dříve kontaminovaná stolicí a močí infikovaných lidí a primátů. Schistosomiáza je nejvýznamnější onemocnění vyvolané cizopasnými červy. Nemoc se vyskytuje v 76 zemích, z čehož 90% infikovaného obyvatelstva připadá na subsaharskou Afriku
Diagnostika - v diagnostice je spolehlivá detekce antigenů parazita metodou ELISA z pacientovy krve. Dále lze mikroskopicky vyšetřit moč i stolici na přítomnost vajíček schistosomy. Pokud jsou vzorky moče a stolice negativní, je přesnější biopsie, kdy ve vzorku tkáně opět nalézáme vajíčka. U chronických infekcí lze na RTG snímku vidět kalcifikace ve stěně močového měchýře.
Léčba - toto onemocnění je dobře léčitelné antiparazitárním lékem (Praziquantel), který se podává perorálně v tabletkách, případně v kombinaci s dalšími u vážnějších stavů. Vzhledem k vysoké efektivitě současné medikace v akutním stádiu onemocnění, ale i v některých případech chronické infekce se zmenšila potřeba chirurgické léčby.
Jak se projevuje schistosomiáza - příznaky, projevy:
- bolesti břicha
- kašel
- průjem
- krev v moči
- horečka
- schvácenost
- zvětšená játra i slezina
- puchýře na kůži v místě vniknutí parazita do těla
- genitální vředy
- kožní příznaky: svědění a vyrážka po pobytu v infikované vodě
- ojediněle neurologické příznaky až možné ochrnutí
- u dlouhého trvání infekce:
- střevní polypy s krvavým průjmem
- zánět močového měchýře s krví v moči až rakovina močového měchýře
- plicní hypertenze
- zánět ledvin
Schistosomiáza - fotografie, obrázky
fotografie a obrázky schistosomiázy budou doplněny v průběhu roku 2019