Roup dětský (enterobius/oxyuris vermicularis; roupová parazitóza - enterobióza, oxyuriáza, enterobiosis, oxyuriasis, nákaza roupy) je parazit, který žije v tenkém i tlustém střevě člověka. Onemocnění je parazitární infekce. Vyvolává jej červ jménem. Žije v tenkém i tlustém střevě člověka. Roup napadá výhradně člověka a nejčastěji postihuje děti ve školním a předškolním věku.
___
___
Parazitární nákaza způsobená roupem patří mezi vůbec nejčastější parazitární onemocnění u nás. Roup má bílou barvu, vřetenovitý tvar. Samec dosahuje velikosti 2–5 mm, samička 8–13 mm. Ve střevě žije roup přichycen na výstelce střeva, ke které se přisává pomocí speciálních přísavek. Samička je samcem oplodněna a následně putuje (naplněná vejci) k řitnímu otvoru, kde na kůži kolem něj vajíčka uloží. Samička pak umírá.
Způsob šíření: K nákaze dochází požitím vajíček. K požití dochází nejčastěji tak, že si nemocný olízne prsty, které přišly do kontaktu s řitním otvorem a nalepily se na ně vajíčka. Popřípadě může být člověk nakažen i nepřímo, kdy se vajíčka dostanou na nějaký předmět (hračka, ložní prádlo, apod.). Z vajíček se líhnou larvy a z nich dospělci.
Základem prevence je dodržování hygienických pravidel, zejména mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem. Pokud už roupa „chytneme“, měli bychom omezit škrábání se na konečníku, zvýšit frekvenci sprchování konečníku (hlavně ráno, protože samička klade vajíčka především v noci). Důležité je včasné zjištění nákazy a její léčení, aby se zamezilo šíření infekce na další osoby.
Diagnostika se provádí na základě anamnézy a klinických příznaků. Dále můžeme využít mikroskopického vyšetření ze stěru z konečníku. Perianální otisky: Provádějí se výhradně při podezření na infekci roupy nebo tasemnicemi. 8 – 12 hodin před odběrem by si pacient neměl omývat oblast konečníku. Otisk se provádí průhlednou lepící páskou LEPEX, na které ulpí vajíčka roupů. Páska se nalepí na podložní sklo. Diagnostikujeme jimi i tasemnici.
Léčba spočívá v podávání léčivých přípravků a v důsledné hygieně.
Jak se projevuje roup dětský, enterobióza, oxyuriáza - příznaky, projevy, symptomy
-
úporné nepříjemné svěděním v oblasti řitního otvoru
-
nespavost
-
neklid
-
neurotické poruchy
-
u dívek a žen je riziko, že se vajíčka dostanou do pochvy či močového měchýře
-
svědění vagíny, vulvy
-
přítomnost vaginálního výtoku
-
obtížné bolestivé močení provázené řezáním a pálením
-
-
zvýšená teplota
-
únava
-
následkem škrabání vznikají na kůži škrábance, oděrky, ekzémy
-
kůže se může až zanítit a hnisat
-
nevolnost
-
nechutenství
-
nadýmání
-
bolesti břicha
Roup dětský, enterobióza, oxyuriáza - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny později