genitalni-HPV-infekce-u-zen-priznaky-projevy-symptomy-11Genitální HPV infekce (human papillomavirus infection) je způsobena genitálním lidským papilomavirem (= HPV). Jde o nejčastější infekční sexuálně přenosné onemocnění. Existuje více než 40 typů HPV, které mohou infikovat genitální oblasti mužů a žen, stejně tak tyto typy HPV mohou infikovat ústa a hrdlo.
___
___

HPV může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně genitálních bradavic a některých druhů rakoviny. Není předem zjistitelné u koho problémy s HPV vzniknou a u koho ne.  Ve většině případů HPV zmizí sám od sebe před tím, než způsobí nějaké zdravotní problémy a většina lidí, která je infikována HPV ani o své infekci neví.

Ženy, které jsou těhotné, mohou nakazit své dítě HPV. Ženy s genitálními bradavicemi během pozdních fází těhotenství mají větší pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít bradavice v krku. Tento stav se nazývá opakující se respirační papilomatóza (onemocnění způsobené HPV, projevuje se jako benigní nádorky na kůži a sliznicích, které mohou vzhledem připomínat květák).

Neexistuje žádná léčba pro virus samotný, ale existuje léčba pro zdravotní problémy, které HPV mohou způsobit. Genitální bradavice léčíme pouhým odstraněním a použitím lokálních přípravků. Rakovina děložního čípku je léčitelná, pokud je diagnostikována a léčena včas.
Moderní prevence spočívá v očkování mladých dívek nejlépe před započetím sexuálního života. 
 

Příznaky

  • genitální bradavice
    • malé hrbolky nebo skupiny nerovností v oblasti genitálií
    • malé nebo velké ve tvaru květáku (viz obrázek níže)
    • způsobují dyskomfort a svědění
  • rakovina děložního čípku
  • ostatní rakoviny způsobené HPV (nádory vulvy, pochvy, penisu, konečníku a hrtanu) nemusí mít příznaky, dokud nejsou pokročilé
  • pokud se vyskytují bradavice v krku, blokují dýchací cesty, což způsobuje chraptivý hlas nebo potíže s dýcháním 

HPV infekce u ženy - obrázek, fotografie

  genitalni-HPV-infekce-u-zen-priznaky-projevy-symptomy-11   
 
MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny