Prediabetes (anglicky: prediabetes) je v současnosti považován za samostatnou klinickou jednotku s definovanou diagnostikou, patogenezí a klinickým obrazem. Význam spočívá hlavně v potenciálním riziku dalšího rozvoje diabetické poruchy, ale i v jeho rizikovém kardiovaskulárním a onkologickém potenciálu. V minulosti byl pro všechny poruchy metabolismu cukrů, které nesplňovaly kritéria diabetu, používán termín latentní diabetes.
__
__
U termínu prediabetes jsou tyto poruchy jasně kvantifikovány. Riziko vzniku prediabetu a diabetu začíná již od hodnoty glykémie 5,3 mmol/l, zejména, jsou-li přítomny i další známé rizikové faktory, tedy nadváha, rodinná zátěž diabetu 2. typu, syndrom polycystických ovarií a všechny ženy s anamnézou gestačního diabetu.
Diagnostika - prediabetes je asymptomatické onemocnění, charakterizované pouze laboratorními abnormalitami. Mezi diagnostická kritérie se řadí – hodnota glykémie, glykovaného hemoglobinu (HbA1c) nebo výsledek orálního glukózového tolerančního testu.
Léčba, terapie - základem komplexní léčby je poučení a režimová úprava. Pacienta motivujeme k pravidelné fyzické aktivitě. Z farmakoterapie je doporučen pro tyto pacienty metformin.
Jak se projevuje prediabetes, předcukrovka - příznaky, projevy, symptomy
-
je to bezpříznakové onemocnění
-
všechny projevy jsou laboratorní, a to:
-
glykémie (koncentrace glukózy v žilní plazmě)
-
nalačno - hraniční glykémie (5,6-6,9 mmol/l)
-
při oGTT - porušená glukózová tolerance (7,8-11,0 mmol/l)
-
zvýšené hodnoty glykovaného hemoglobinu (HbA1c 39–48 mmol/mol)
Prediabetes, předcukrovka - obrázky, fotografie
schématické obrázky budou doplněny v průběhu roku 2019