Psychiatrie, sexuologie

Syndrom fantomových vibrací – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

syndrom fantomovych vibraci priznaky projevy symptomy pricina lecbaSyndrom fantomových vibrací (anglicky phantom vibration syndrome, phantom ringing, ringxiety, fauxcellarm, phonetom) je mylný pocit vibrování či vyzvánění telefonu. Dotyčná osoba si je jistá, že cítila telefon vibrovat, ale na displeji žádný hovor či zpráva není. Spíše než o syndrom se jedná o taktilní (hmatovou) halucinaci.

__

__

Číst dál: Syndrom fantomových vibrací – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Glossofobie, strach z mluvení na veřejnosti – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

glossofobie strach z mluveni na verejnosti priznaky projevy symptomy pricina lecbaGlossofobie (anglicky glossophobia) je chorobný strach z mluvení na veřejnosti. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Postižená osoba není schopna ovládat svoji nervozitu před publikem, ta ústí až v nervové zhroucení. Nemusí se hned jednat o dav lidí, často stačí například třída plná spolužáků, nebo i menší skupina osob, což významně ovlivňuje společenský a profesní život postiženého.

__

__

Číst dál: Glossofobie, strach z mluvení na veřejnosti – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Hafefobie, strach z doteků – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

hafefobie strach z doteku priznaky projevy symptomy pricina lecbaHafefobie (anglicky haphephobia) je chorobný strach z doteků. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Pacient trpí neustálým a nevysvětlitelným strachem z toho, že se ho někdo dotkne, což významně ovlivňuje jeho společenský život. Občas strach vyvolává pouze dotek osoby opačného pohlaví.

__

__

Číst dál: Hafefobie, strach z doteků – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Nyktofobie, strach ze tmy, noci – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

nyktofobie strach z noci a tmy priznaky projevy symptomy pricina lecbaNyktofobie (anglicky nyctophobia) je chorobný strach ze tmy. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Postižený jedinec nedokáže v noci usnout bez rozsvícené lampičky, děsí se toho, že by byl v noci výpadek elektrického proudu. Pacienti jsou také ohroženi nedostatkem spánku. Může být kombinována s hypnofobií, tedy strachem z usnutí.

__

__

Číst dál: Nyktofobie, strach ze tmy, noci – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Syndrom panenky Barbie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

syndrom panenky barbie priznaky projevy symptomy pricina lecbaSyndrom panenky Barbie (anglicky Barbie Doll Syndrome) ohrožuje zejména dospívající dívky a je způsoben považováním nerealistického vzhledu např. panenek Barbie za standard krásy. Tyto dívky mají zkreslený pohled na krásu a vlastní tělo, což vede k jejich frustraci, pocitům selhání a následně k poruchám příjmu potravy.

__

__

Číst dál: Syndrom panenky Barbie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Syndrom Doriana Graye – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

syndrom doriana graye priznaky projevy symptomy pricina lecba 2 1Syndrom Doriana Graye (anglicky Dorian Gray Syndrome) má velmi mnoho společného s narcistickou poruchou osobnosti. Vyznačuje se přehnaným sebevědomím a přesvědčením o vlastní kráse a s tím spojenými problémy se změnami vzhledu vlivem stárnutí. Syndrom je pojmenovaný podle hlavního hrdiny díla Oscara Wildea Obraz Doriana Graye.

__

__

Číst dál: Syndrom Doriana Graye – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Dyspraxie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

dyspraxie priznaky projevy symptomy pricina lecbaDyspraxie (anglicky dyspraxia, clumsy child syndrome) je vývojová porucha pohybové koordinace spadající mezi specifické poruchy učení. První projevy se objevují brzy po narození a provázejí jedince po celý život. Můžeme ji rozdělit na motorickou (expresivní), kdy je narušeno provedení pohybu, ideativní (senzorickou) s poruchou zpracování smyslových vjemů a ideomotorickou.

__

__

Číst dál: Dyspraxie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Teofobie, strach z bohů a náboženství – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

teofobie strach z bohu a nabozenstvi priznaky projevy symptomy pricina lecbaTeofobie (anglicky theophobia) je chorobný strach z bohů, náboženství, věřících. Patří mezi specifické fobie, které se řadí mezi úzkostné poruchy. Častěji postihuje jedince ze silně věřících rodin, kteří jsou od dětství zastrašováni božím trestem. Nejvýraznějším projevem je vyhýbání se náboženským objektům, textům, symbolům, činnostem a ostatním věřícím.

__

__

Číst dál: Teofobie, strach z bohů a náboženství – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Postkoitální deprese, dysforie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

postkoitalni deprese dysforie priznaky projevy symptomy pricina lecba 2Postkoitální deprese neboli postkoitální dysforie (anglicky post-coital tristesse, post-coital dysphory, post-sex blues) je smutek, melancholie, či dokonce pláč a úzkost přicházející po sexuálním styku. Může trvat 5 minut až dvě hodiny a postihuje muže i ženy. Jeho příčina není známá, zvažuje se prudký pokles hladiny hormonů (endorfin, oxytocin, …), které jsou ve vysoké míře vyplaveny během orgasmu.

__

__

Číst dál: Postkoitální deprese, dysforie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Psychopat, psychopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

psychopat psychopatie priznaky projevy symptomy pricina lecbaSpecifické poruchy osobnosti a psychopatie (anglicky specific personality disorders, psychopathia) je skupina stavů charakterizovaných odchylkami chování ve vztahu k sobě i druhým osobám. Osobnost je nevyvážená, chybí souhra mezi povahovými vlastnostmi. Dříve byl používán termín psychopatie, který má dnes však spíše hanlivý význam, proto již v mezinárodní klasifikaci nemocí MKN-10 není uveden.

__

__

Číst dál: Psychopat, psychopatie – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Další články v této kategorii