kefalhematom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekKefalhematom, kefalohematom (anglicky cephalohematoma, cephalohaematoma) je subperiostální hematom (krevní výron pod okosticí) lokalizovaný pouze nad jednou lebeční kostí a řadící se mezi porodní traumata. Rizikovými faktory vzniku kefalohematomu je porod s použitím porodnických kleští či vakuumextraktoru, první porod, příliš velký obvod hlavičky dítěte a obtížný, komplikovaný porod.

___

___

diastaza rozestup brisnich svalu priznaky projevy symptomy pricina lecbaDiastáza neboli rozestup břišních svalů (anglicky diastasis recti) je stav, kdy se oddálí pravá a levá část musculus rectus abdominis (přímý sval břišní), který pokrývá přední plochu břicha. Tyto dvě části zmíněného svalu udržuje pohromadě vazivová linea alba, která ovšem při diastáze není schopna plnit svou funkci.

___

___

predcasne odlucovani placenty POL priznaky projevy symptomyPředčasné odlučování placenty (POL), abrupce placenty (anglicky placental abruption) je stav, kdy dojde k odloučení lůžka (placenty) v posledních 3 měsících těhotenství nebo v první a druhé době porodní. Častější výskyt je u těhotných s vysokým krevním tlakem, preeklampsií, eklampsií či po úrazu břicha. Hlavním příznakem při abrupci placenty je bolestivé poševní krvácení.

__

__

syndrom feto fetalni transfuze ttts priznaky projevy symptomySyndrom feto-fetální transfuze (transfuzní syndrom dvojčat,anglicky: TTTS, twin-to twin transfusion syndrome) je závažný patologický stav vícečetného těhotenství. Nejrizikovější je monochoriální biamniální gravidita, to je stav, kdy dvojčata sdílejí chorion (tj. cévnatou blánu), ale jsou v oddělených amniových dutinách. Vznik syndromu souvisí s redistribucí krve od jednoho dvojčete donora (dárce) k recipientovi (příjemci), která probíhá cestou arteriovenózních cévních spojek ve společné placentě.

___

___

hydatidozni mola molarni tehotenstvi priznaky projevy symptomyHydatidózní mola, mola hydatidosa, molární těhotenství nebo zásněť hroznová (anglicky hydatidiform mole, molar pregnancy, mola hydatidosa) je označení pro gynekologické onemocnění, které se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím. Mola hydatidosa je způsobena poruchou ve vzniku a vývoji oplozeného vajíčka.

___

___

eklampsie priznaky projevy symptomyEklampsie (anglicky eclampsia) je záchvat tonicko-klonických křečí těhotné ženy navazující na předchozí těžkou nebo superponovanou preeklampsii. Příčinou je nejčastěji neadekvátně léčená či neléčená preeklampsie. Jsou i formy bez preeklampsie, nebo formy bez křečí, jen bezvědomí. Záchvat se dostavuje nejčastěji na konci těhotenství a za porodu, vzácně také v šestinedělí.

___

___

hellp syndrom priznaky projevy symptomyHELLP syndrom (anglicky HELLP syndrome) je velmi vážná porodnická komplikace. Zkratka je odvozena od počátečních písmen H-hemolysis, E-elevated L-liver enzymes, L-low P-plateled count. Je popisován buď jako samostatné onemocnění nebo jako komplikace preeklampsie.

___

___

prvni-priznaky-tehostenstvi-projevy-symptomy-trimestrTěhotenství neboli gravidita (anglicky pregnancy, gravidity, latinsky graviditas) se projevuje u každé ženy individuálně. Obecně lze však říci, že fyziologické těhotenství trvá přibližně 273 dnů, což je 9 kalendářních nebo také 10 lunárních měsíců. Těhotenství rozdělujeme na 3 trimestry, 1 trimestr odpovídá 3 kalendářním měsícům. Těhotenství začíná oplodněním a končí porodem. 
___
___

trofoblasticka-nemoc-priznaky-projevy-symptomyTrofoblastická nemoc (zkratkou TN, anglicky gestational trophoblastic disease - GTD) je onemocnění trofoblastu, které se vyskytuje během normálního i patologického těhotenství. Trofoblast je embryonální tkáň, která vzniká v 7. dni těhotenství na povrchu oplozeného vajíčka, z níž se vyvíjí placenta zajišťující normální vývoj plodu. Trofoblastická nemoc v sobě zahrnuje jak zhoubné nádory (např. choriokarcinomy), tak i řadu dalších onemocnění trofoblastu (např. trofoblastické invaze, hydatidózní moly apod.).
___
___

eph-gestoza-preeklampsie-priznaky-projevy-symptomy.jpgJedná se o onemocnění, které vzniká v těhotenství a v jeho posledním trimestru. Je známé také pod názvem preeklampsie.  Příčina spočívá v poruše látkové výměny organismu matky. Vyvíjí se pozvolna týdny až měsíce, většinou již od začátku těhotenství a projeví se v posledních 3 měsících. Těžké a neléčené formy mohou vyústit do záchvatu křečí (eklampsie).
___
___

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny