Kožní

Miliaria rubra, uzávěr potních žláz – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

miliaria rubra uzaver potnich zlaz priznaky projevy symptomy pricina lecbaMiliaria rubra (anglicky miliaria rubra, prickly heat) je kožní onemocnění způsobené uzávěrem vývodů potních žláz. Postihuje hlubší vrstvy epidermis. Na kůži vznikají svědící pupeny a puchýřky. Příčinou vzniku je teplé a vlhké prostředí a s tím spojené nadměrné pocení. Nejčastěji vznikají u novorozenců, kteří ještě nemají dostatečně vyvinuté vývody potních žláz, a dále u dospělých při pobytu v tropickém podnebí, nebo při užívání léků ve formě náplastí v místě aplikace.

__

__

Číst dál: Miliaria rubra, uzávěr potních žláz – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Drápovité nehty (onychogryfóza) – příčina, příznaky, projevy, symptomy, léčba, fotografie, obrázek

drapovite nehty onychogryfoza pricina priznaky projevy symptomy lecba fotografie obrazekOnychogryfóza (anglicky onychogryphosis, Ram's Horn Nails) je ztluštění a drápovité zakřivení nehtu. Nejčastěji se vyskytuje na palci u nohy. Vzniká v důsledku špatného prokrvení, opakovaného tlaku a zanedbání péče o nehty, proto ho často vídáme u starých a nemocných lidí.

__

__

Číst dál: Drápovité nehty (onychogryfóza) – příčina, příznaky, projevy, symptomy, léčba, fotografie, obrázek

Potničky (miliaria crystallina) – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

potnicky miliaria crystallina priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekMiliaria crystallina (anglicky miliaria crystallina, heat rash) známé spíše jako potničky jsou drobné puchýřky, které vznikají v teplém vlhkém prostředí zadržováním potu v neprůchodných vývodech potních žláz. Postižení se týká nejsvrchnější vrstvy epidermis – tzv. stratum corneum.

__

__

Číst dál: Potničky (miliaria crystallina) – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Hidradenitis suppurativa, acne inversa – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

hidradenitis suppurativa acne inversa priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekHidradenitis suppurativa, neboli acne inversa (anglicky hidradenitis suppurativa, acne inversa) je zánětlivé chronické onemocnění kůže. Projevuje se zpočátku tvorbou pupínků a uzlíků podobných hlubokému akné, které se později mění v abscesy (dutina vyplněná hnisem) a píštěle a hojí se jizvením.

___

Číst dál: Hidradenitis suppurativa, acne inversa – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie,...

Keratolysis sulcata – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

keratolysis sulcata priznaky projevy symptomy pricina lecbaKeratolysis sulcata (anglicky pitted keratolysis) je infekční kožní onemocnění plosek nohou způsobené bakteriemi např. rodů Corynebacterium, Dermatophilus nebo Kytococcus, které způsobují keratolýzu (rozvolnění) nejsvrchnější vrstvy kůže, tzv. stratum corneum. Jde o celkem časté onemocnění, kterému přispívá hlavně zapaření nohou v neprodyšné obuvi, zvýšené pocení nohou a nedostatečná hygiena.

___

Číst dál: Keratolysis sulcata – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Trichomycosis axillaris – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

trichomycosis axillaris priznaky projevy symptomy pricina lecbaTrichomycosis axillaris (anglicky trichomycosis axillaris, armpit trichomycosis), tedy mykóza podpaží je povrchová bakteriální infekce postihující ochlupení v podpaží. Nejčastějšími původci jsou Corynebacteria a Serratia marcescens, která se ve vlhkém prostředí přemnoží a vytváří žlutě zbarvené povlaky nebo uzlíky okolo chlupu.

___

___

Číst dál: Trichomycosis axillaris – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Chronická radiodermatitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

chronicka radiodermatitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaChronická radiodermatitida (radiodermatitis chronica, anglicky chronic radiodermatitis) je onemocnění kůže vyvolané opakovanými malými dávkami radiačního záření. Obvykle po 5 - 15 letech se projevuje zvýšenou suchostí, zranitelností a ztenčením kůže s tvorbou nehojících se oděrek (erozí).

___

___

Číst dál: Chronická radiodermatitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Kuří oko, clavus – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, obrázek

kuri oko clavus fotografie priznaky projevy symptomy pricina lecba obrazekKuří oko (clavus, anglicky clavus, corn) je nadměrně zrohovatělá kůže (hyperkeratóza) kuželovitého tvaru nejčastěji nad drobnými klouby nohou, která vzniká působením stálého tlaku obuvi. Tento útvar může tlačit až na okostici (periost) a způsobovat tak silnou bolest při chůzi.

___

___

Číst dál: Kuří oko, clavus – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, obrázek

Gianotti-Crosti syndrom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

gianotti crosti syndrom priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekGianotti-Crosti syndrom (acrodermatitis papulosa eruptiva infantum, anglicky Gianotti-Crosti syndrome) patří mezi infekční exantémová onemocnění dětského věku. Je charakterizován jako výsev malých červených papul (pupínků) na obličeji a končetinách u dětí od 1 do 6 let věku. Projevy samovolně mizí během týdnů, mohou ale přetrvávat i měsíce.

___

___

Číst dál: Gianotti-Crosti syndrom – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Solární dermatitida – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, obrázek

solarni dermatitida fotografie priznaky projevy symptomy pricina lecba obrazekSolární dermatitida (anglicky sun rush / solar dermatitis) je onemocnění způsobené různě dlouhým vystavením nechráněné kůže slunečnímu záření. Závažnost projevů závisí na vrozené fotoprotektivní schopnosti kůže každého jedince. Nejmírnější, první stupeň je zarudnutí (erytém) a prosáknutí kůže. Druhý stupeň charakterizují bolestivé puchýře (vesikuly, buly).

___

___

Číst dál: Solární dermatitida – fotografie, příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, obrázek

Další články v této kategorii