Dětské, novorozenecké (pediatrie, neonatologie)

Choroba Riga-Fede – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

choroba riga fede priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekChoroba Riga-Fede (anglicky Riga-Fede disease) je vzácné poranění jazyka novorozence či kojence způsobené přítomností tzv. natálních/neonatálních zubů. Při sání je sliznice jazyka traumatizována těmito zuby a dochází ke tvorbě vředů (ulceraci) na její spodní straně (sublinguálně).

___

___

Číst dál: Choroba Riga-Fede – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Střední krční cysta - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

stredni krcni cysta priznaky projevy symptomyStřední krční cysta (cystis colli medialis, anglicky thyroglossal cyst) vzniká ze zbytků ductus thyreoglossus (kanál po sestupu štítné žlázy z oblasti kořene jazyka dolů na krk). V průběhu tohoto sestupu může dojít k neúplnému uzavření kanálu a tím vznikne cysta. Cysta bývá umístěna ve střední čáře v oblasti mezi spodní čelistí až po horní okraj hrudní kosti.

___

___

Číst dál: Střední krční cysta - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Černý kašel, dávivý kašel, pertuse – příznaky, projevy, symptomy

cerny-kasel-davivy-kasel-pertuse-priznaky-projevy-symptomyDávivý či černý kašel neboli též pertuze (anglicky pertussis, whooping cough) je způsobený infekce dýchacích cest, převážně u dětí, vzácněji u dospělých. Typický záchvatovitý kašel se vyskytuje pouze u dětí, u dospělých je průběh necharakteristický a často zůstane nerozpoznán. Původcem je bakterie Bordetella pertusis. Rezervoárem nákazy je nemocný člověk a přenos se děje kapénkovou cestou. Pro malou odolnost původce je třeba, aby vnímavý jedinec byl vzdálen max. do 1,5m od zdroje.

___

___

Číst dál: Černý kašel, dávivý kašel, pertuse – příznaky, projevy, symptomy

Sandiferův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

sandiferuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomySandiferův syndrom (anglicky Sandifer syndrome) je onemocnění vyskytující se v dětském věku. Je charakterizován gastrointestinálními (trávicími) příznaky (konkrétně gastroesofageálním refluxem - návratem tráveniny ze žaludku do jícnu) spolu s abnormálními pohyby. Vyskytuje se nejčastěji u dětí ve věku okolo 18 až 36 měsíce. Výjimečně se může vyskytnout také u dospívajících. Syndrom byl pojmenován podle Paula Sandifera v roce1969.
___
___

Číst dál: Sandiferův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Febrilní křeče - příznaky, projevy, symptomy

febrilni-krece-priznaky-projevy-symptomyFebrilní křeče (zkratka FK, anglicky convulsiones febriles) jsou křečové stavy s poruchami vědomí, které se nejčastěji vyskytují u dětí v souvislosti s počáteční fází infekčního onemocnění. Proč febrilní křeče vznikají, není dosud přesně objasněno. Většinou se vyskytují na začátku onemocnění, kdy dítěti stoupá teplota.
___
___

Číst dál: Febrilní křeče - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom dechové tísně novorozenců, nedostatek surfaktantu – příznaky, projevy, symptomy

syndrom-dechove-tisne-u-novorozencu-nedostatek-surfaktantu-priznaky-projevy-symptomy-2Syndrom dechové tísně u novorozenců neboli syndrom nedostatku surfaktantu (anglicky respiratory distress syndrome, RDS) je plicní onemocnění nezralých novorozenců. Surfaktant je směs látek, která vystýlá plicní sklípky, zmenšuje jejich povrchové napětí a tím zabraňuje jejich kolapsu. Nedostatek surfaktantu je častý u nedonošených novorozenců, kteří surfaktant nevytváří nebo jen málo. Vliv na snížení jeho tvorby má také chlad, šok, nedostatek kyslíku, inzulín.
___
___

Číst dál: Syndrom dechové tísně novorozenců, nedostatek surfaktantu – příznaky, projevy, symptomy

Reyův syndrom – příznaky, projevy, symptomy

reyuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyReyův syndrom (anglicky Reye´s syndrome) je akutní onemocnění dětského věku, pro které je charakteristický především edém mozku a poškození funkce jater. Příčina tohoto onemocnění není známa. Zjištěna byla souvislost mezi virovými infekty a léčbou kyselinou acetylsalicylovou. Z těchto důvodů se již kyselina acetylsalycilová dětem při horečnatých infekcích nepodává! Reyův syndrom může končit smrtí dítěte nebo doživotními následky!
___
___

Číst dál: Reyův syndrom – příznaky, projevy, symptomy

Pátá dětská nemoc, erythema infectiosum – příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-pata-detska-nemoc-erythema-infectiosum-priznaky-projevy-symptomyPátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je virové mírně nakažlivé infekční onemocnění, které se obvykle objevuje na jaře a většinou postihuje děti starší dvou let - předškolní a školní děti. Tato infekce je způsobena lidským parvovirem B19, který se přenáší kapénkami z dýchacích cest. Pokud se infekcí nakazí těhotná žena, může dojít v 5-10 % k poškození plodu a potratu!

___

___

Číst dál: Pátá dětská nemoc, erythema infectiosum – příznaky, projevy, symptomy

Šestá dětská nemoc, dětská růžovka – příznaky, projevy, symptomy

sesta-detska-nemoc-detska-ruzovka-priznaky-projevy-symptomyŠestá dětská nemoc neboli roseola infantum (synonymem též exanthema subitum, dětská růžovka, rychlá vyrážka, anglicky sudden rash, roseola infantum, rose rash of infants) je mírně nakažlivé virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV 6), které se objevuje nejčastěji na jaře a na podzim. Narozdíl od páté dětské nemoci zde bývají postiženy zejména děti do dvou let věku - starší kojenci a batolata. Virus se přenáší slinami a to často prostřednictvím dalších členů rodiny dítěte. Po prodělané nákaze člověku zůstává doživotní imunita.
___

___

Číst dál: Šestá dětská nemoc, dětská růžovka – příznaky, projevy, symptomy

Dětská mozková obrna, DMO – příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-detska-mozkova-obrna-DMO-priznaky-projevy-symptomyDětská mozková obrna (zkráceně DMO, anglicky cerebral palsy - CP), je zastřešující pojem pro označení skupiny chronických onemocnění charakterizovaných poruchou centrální kontroly hybnosti, která se objevuje v několika prvních letech života a která se zpravidla v dalším průběhu nezhoršuje. Příčina: poškození mozku během těhotenství, při porodu nebo v prvních měsících života. K poškození může dojít nejčastěji na základě krvácení do mozku v období kolem porodu, při infekcích centrální nervové soustavy, nebo pro dechové poruchy novorozenců s následným neokysličením mozkové tkáně.

___

___

Číst dál: Dětská mozková obrna, DMO – příznaky, projevy, symptomy