Infekční nemoci

Sedmá nemoc (ruka-noha-pusa) - příznaky, projevy, symtomy, fotografie

syndrom-ruka-noha-usta-priznaky-projevy-symptomy-2Sedmá nemoc neboli syndrom ruka noha pusa (anglicky hand foot and mouth disease, HFMD) je vysoce nakažlivé enterovirové infekční onemocnění. Jedná se o vezikulózní stomatitídu s typickou exantémovou lokalizací, která je způsobena některými enteroviry (především Coxsackievirus A16). Toto infekční onemocnění je přenášeno kapénkovou či orofekální cestou, jeho inkubační doba je asi 3-6 dní. HFMD je typický svým sezónním výskytem s maximem výskytu v letních měsících.

___

___

Číst dál: Sedmá nemoc (ruka-noha-pusa) - příznaky, projevy, symtomy, fotografie

Toxoplazmóza mozku, neurotoxoplazmóza - příznaky, projevy, symptomy

toxoplazmoza mozku mozkova toxoplazmoza priznaky projevy symptomyMozková toxoplazmóza (anglicky neurotoxoplasmosis) je infekce mozku způsobená prvokem Toxoplasma gondii. Toxoplasma gondii je intracelulární parazit (žije v buňce), který napadá ptáky i savce a jeho konečným hostitelem může být kočka.

___

___

Číst dál: Toxoplazmóza mozku, neurotoxoplazmóza - příznaky, projevy, symptomy

Infekce Klebsiella rhinoscleromatis - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

infekce klebsiella rhinoscleromatis priznaky projevy symptomyInfekce clebsiella, klebsiela rhinoscleromatis, rhinosklerom (anglicky rhinoscleroma, Hebra nose) je chronické infekční onemocnění vyvolané bakterií Klebsiella rhinoscleromatis. Jedná se o chronický granulomatózní zánět, podobně jako např. u tuberkulózy nebo syfilis, a dochází zde ke tvorbě tzv. granulomů. V histologickém obraze jsou typické tzv. Mukuliczovy buňky (modifikované histiocyty).

___

___

Číst dál: Infekce Klebsiella rhinoscleromatis - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

Hemoragická horečka s ledvinovým syndromem - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

hemoragicka horecka s ledvinovym syndromem priznaky projevy symptomyHemoragická horečka s ledvinovým syndromem (korejská nebo dálně východní hemoragická horečka, anglicky hemorrhagic fever with renal syndrome, HFRS). je horečnaté, virové onemocnění s krvácivými projevy postihující ledviny. Původcem jsou viry Hantaan, Dobrava a Seoul z rodu Hantavirů (proto řadíme pod tzv. Hantavirózy).

___

___

Číst dál: Hemoragická horečka s ledvinovým syndromem - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Kampylobakterióza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

kampylobakterioza priznaky projevy symptomyKampylobakterióza (anglicky campylobacteriosis). Campylobacter je spirální bakterie, která se vyskytuje ve střevním traktu teplokrevných zvířat. Nejčastěji se vyskytuje Campylobacter jejuni u drůbeže, dále Campylobacter coli u prasat nebo Campylobacter fetus v genitálním ústrojí ovcí a hovězího dobytka.

___

___

Číst dál: Kampylobakterióza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Žlutá zimnice - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

zluta zimnice priznaky projevy symptomy 2Žlutá zimnice (anglicky yellow fever) patří mezi hemoragické horečky. Původcem je virus žluté zimnice z rodu flavivirů. Vyskytuje se v oblasti rovníkové Afriky, Jižní a Střední Ameriky a jižní Evropy. Typy žluté zimnice: městský typ rozšíření, kdy virus koluje mezi lidmi v období virémie a je přenášen komárem Aedes aegypti. A džunglový typ rozšíření, kdy rezervoárem jsou obratlovci (opice, vačice) a virus přenášejí komáři různých druhů. 

___

___

Číst dál: Žlutá zimnice - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Cholera - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

cholera priznaky projevy symptomy lecba diagnostikaCholera (anglicky cholera) je průjmové onemocnění způsobené bakterií Vibrio Cholerae. Cholera je endemická v poříčí Indu, Gangy a Brahmaputry. Přenos je výhradně mezilidský. Patogen se množí v tenkém střevě a produkuje toxin tzv. choleragen.

___

___

Číst dál: Cholera - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Břišní tyfus - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

brisni tyfus priznaky projevy symptomyBřišní tyfus (hlavnička, anglicky typhoid fever) je dnes vzácné, tropické, horečnaté, střevní onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhi. Zdrojem je nemocný člověk nebo bacilonosič. K přenosu dochází snadno stolicí, kontaminovanou vodu, potravinami nebo předměty. Před výjezdem do tropických zemí je možné se proti břišnímu tyfu očkovat.

___

___

Číst dál: Břišní tyfus - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Korejská, dálně východní hemoragická horečka - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

korejska dalne vychodni hemoragicka horecka priznaky projevy symptomyKorejská nebo dálně východní hemoragická horečka (anglicky hemorrhagic fever with renal syndrome, HFRS). je horečnaté, virové onemocnění s krvácivými projevy postihující ledviny. Původcem jsou viry Hantaan, Dobrava a Seoul z rodu Hantavirů (proto řadíme pod tzv. Hantavirózy).

___

___

Číst dál: Korejská, dálně východní hemoragická horečka - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Pontiacká horečka - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

pontiacka horecka priznaky projevy symptomyPontiacká horečka je méně závažná forma infekce bakterií legionella. Onemocnění má charakter chřipky a postihuje hlavně mladé lidi. Legionelly se běžně vyskytují ve vodě a půdě. Nakazit se můžeme přes klimatizaci, vzduchotechniku nebo např. vodovodní síť. Na rozdíl od závažnější formy infekce legionellou - legionelóza, legionářská nemoc, pacienti s pontiackou horečkou nemají nijak poškozené plíce ani jiné orgány.

___

___

Číst dál: Pontiacká horečka - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Další články v této kategorii