Ortopedie

Tendinóza adduktorů kyčle, bolestivé tříslo – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

tendinoza adduktoru kycle bolestive trislo priznaky projevy symptomy pricina lecbaTendinóza adduktorů kyčle (anglicky hip adductor tendinopathy) je pojem označující bolesti v tříslech, které velmi důvěrně zná většina sportovců, zejména fotbalistů a hokejistů. Vzniká z opakovaného přetěžování úponů těchto svalů při sportu. Adduktory kyčle je skupina svalů umožňující přitažení kyčelního kloubu (přinožení).

__

__

Číst dál: Tendinóza adduktorů kyčle, bolestivé tříslo – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Skokanské koleno – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

skokanske koleno priznaky projevy symptomy pricina lecbaSkokanské koleno (anglicky jumper´s knee, patellar tendonitis, patellar tendinopathy), neboli tendinóza ligamentum patellae je onemocnění patelárního vazu (vazu čéšky) vznikající z jeho přetěžování. Dochází k němu nejčastěji u sportovců při doskocích. Ve vazu vzniká nejprve zánět a později i degenerativní změny.

__

__

Číst dál: Skokanské koleno – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Strmý talus, talus verticalis – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

strmy talus talus verticalis priznaky projevy symptomy pricina lecbaStrmý talus (talus verticalis, anglicky vertical talus, rocker-bottom foot) je vrozená vývojová vada nohy, konkrétně hlezna. Chodidlo má kolébkovitý tvar z důvodu luxace (vykloubení) os naviculare (kost člunkovitá) v talonavikulárním kloubu (kloub mezi hlezenní a člunkovitou kostí).

__

__

Číst dál: Strmý talus, talus verticalis – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Ploché nohy, plochonoží u dítěte, dětí – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

plochá noha pes planovalgus plochonoží příznaky projevy symptomyDětská plochá noha, pes planovalgus, plochonoží (anglicky pes planovalgus, flexible flat foot) je nejčastější dětskou ortopedickou diagnózou, kdy dochází v období růstu k oploštění vnitřní (mediální) části podélné klenby nohy a valgozitě (uchýlení dovnitř od normální osy) patní kosti.

__

__

Číst dál: Ploché nohy, plochonoží u dítěte, dětí – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Coxa vara adolescentium, juvenilní epifyzeolýza hlavice femuru – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

coxa vara adolescentium juvenilni epifyzeolyza hlavice femuru priznaky projevy symptomy pricina lecbaCoxa vara adolescentium (CVA, juvenilní epifyzeolýza hlavice femuru, anglicky coxa vara adolescenti, slipped capital femoral epiphysis) je závažné onemocnění kyčle postihující adolescenty, nejčastěji mezi 12. až 15. rokem věku a častěji chlapce. Hlavice kosti stehenní při tomto stavu směřuje dozadu a dolů v kloubní jamce (varozita).

___

___

Číst dál: Coxa vara adolescentium, juvenilní epifyzeolýza hlavice femuru – příznaky, projevy, symptomy,...

Severova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

severova nemoc priznaky projevy symptomy pricina lecbaSeverova nemoc (apofyzitida kalkaneu, anglicky Severs disease) je charakterizována jako apofyzitida (zánět při úponu svalových skupin) patní kosti v důsledku tahu Achillovy šlachy. Hlavními projevy jsou bolest paty a kulhání po fyzické aktivitě.

___

___

Číst dál: Severova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Gorham-Stoutova choroba – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

gorham stoutova choroba priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekSyndrom masivní osteolýzy (Gorham-Stoutova choroba, anglicky Gorham-Stout syndrome, vanishing bone disease, massive osteolysis) je vzácná porucha charakterizovaná progresivní osteolýzou (odbourávání kostní hmoty) a nahrazení kosti pojivovou tkání a nadměrnou proliferací (zmnožení) lymfatických cév.

___

___

Číst dál: Gorham-Stoutova choroba – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Syndrom masivní osteolýzy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

syndrom masivni osteolyzy priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekSyndrom masivní osteolýzy (Gorham-Stoutova choroba, anglicky Gorham-Stout syndrome, vanishing bone disease, massive osteolysis) je vzácná porucha charakterizovaná progresivní osteolýzou (odbourávání kostní hmoty) a nahrazení kosti pojivovou tkání a nadměrnou proliferací (zmnožení) lymfatických cév.

___

___

Číst dál: Syndrom masivní osteolýzy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Albers-Schönbergova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

albers schonbergova nemoc priznaky projevy symptomy copyAlbers-Schönbergova nemoc (angl. Albers-Schönberg disease) je ztluštění kostní tkáně, způsobené zvýšenou hustotou kosti s mírnou poruchou konstrukce. Díky zvýšené hustotě kost ztrácí pružnost a to vede k většímu riziku vzniku zlomenin. Osteoskleróza provází různá onemocnění jako např. Lériho syndrom, renální osteodystrofii nebo osteopetrózu.

___

___

Číst dál: Albers-Schönbergova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Kostní cysta - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

kostni cysta priznaky projevy symptomy pricina lecbaKostní cysta (anglicky bone cyst) je dutina v kosti s výstelkou a vyplněná tekutinou. Jedná se o zcela nezhoubný, často vrozený útvar. Rozlišujeme několik typů: Solitární neboli juvenilní kostní cysta se vyskytuje nejčastěji u dětí a mladých dospělých, a to v proximální (horní) části pažní (v 75 % případů) nebo stehenní kosti.

___

___

Číst dál: Kostní cysta - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Další články v této kategorii