compartment_syndrom_priznaky_projevy_symptomy.jpgJde o soubor příznaků vznikající při zvýšení tlaku v uzavřeném anatomickém prostoru (kompartmentu), což vede k vaskulárním oklusím (cévní uzávěry) působícím lokální ischemii (místní nedokrevnost tkání a orgánů, která vede k jejich poškození až odumření). Kompartment je prostor vymezený skeletem (kostra, pevný základ těla) a fasciálními obaly (vazivové obaly svalů) nebo mezisvalovými septy (přepážky). 

___
___

Doba působení zvýšeného tlaku nutná k poškození je různá. Ireversibilní (nezvratné) změny vznikají při hypoxii (nedostatek kyslíku v buňkách, tkáních, orgánech) nervů za 2 hodiny, při hypoxii svalů za 6 hodin a při hypoxii kůže za 8-12 hodin. Mezi nejčastější příčiny tohoto onemocnění patří krvácení, záněty, popáleniny, těsný obvaz, nesprávná sádrová fixace, zjizvení kůže.

 

Jak se projevuje kompartment syndrom - příznaky, projevy, symptomy:

  • bolesti v postižené oblasti, stupňující se při svalovém napětí, elevaci (zdvižení) končetiny a nereagují na analgetika (léky proti bolesti)
  • postupný rozvoj periferních nervových poruch parestesie (porucha čití projevující se brněním, mravenčením), dysestezie (porucha čití) až anestesie (znecitlivění) v inervačních oblastech nervů, které procházejí daným postiženým prostorem
  • edém (otok) periferních (okrajových) částí těla, hlavně prstů
  • změna barvy a omezená hybnost, později otok celé končetiny
  • porucha pohybových funkcí
  • posledním stupněm je necitlivost a nefunkčnost celé postižené oblasti a rozvoj celkových ischemických svalových příznaků, které mohou vést k systémovým příznakům, jako je selhání ledvin, které může vést i k úmrtí pacienta