celulitida_priznaky_projevy_obrazky_fotografie.jpgCelulitida vzniká v důsledku nahromadění tukové tkáně v podkoží a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Mužská část populace je od tohoto problému oproštěna.
___
___
V odborné literatuře je tento stav nazýván lipohypertrofie, méně často dermatopannikulóza. Pevné provazce vaziva v podkoží žen probíhají souběžně a všechny kolmo k povrchu kůže. Mezi sebou uzavírají shluky tukových buněk tvořící jednotlivé lalůčky. Pokud tukové buňky zbytní, cestou nejmenšího odporu se vytlačují vzhůru směrem k povrchu kůže a podmiňují vznik drobných bouliček a vyvýšenin na kůži. Úpon jednotlivých vazivových provazců naopak zapříčiňuje drobné dolíčky. První známky ženské celulitidy se mohou objevit při užívání hormonální antikoncepce, při počínající nadváze i v těhotenství.


Celulitida - symptomatologie:

Hlavním projevem je zvrásnění kůže se vznikem dolíčků a hrbolků nejdříve je patrná na zadních stranách stehen, teprve později se projevuje i na vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží.

Stádia nemoci:
1. stádium - příznaky „pomerančové kůže" jsou patrné pouze při tlaku na kůži. Například při „štípacím" testu, kdy se vytvoří stiskem mezi dvěma prsty nebo tlakem dlaní proti sobě kožní řasa.
2. stádium - někdy nazývané „manekýnské stádium" se projevuje nerovnostmi kůže, které jsou viditelné nejen při „štípacím testu", ale i při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo jsou viditelné při ostrém bočním osvětlení.
3. stádium - nerovnosti jsou viditelné vždy, bez ohledu na stání, sezení, osvětlení.
4. stádium - hrubé nerovnosti kožního povrchu, které mohou být komplikovány otoky, monstrózním zvětšením tukové tkáně i bolestivostí.

Fotografie:

celulitida_fotografie_obrazek.jpg