Plicní

Bronchitida, zánět průdušek - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-bronchitida-zanet-prudusek-priznaky-projevy-symptomyAkutní bronchitida je zánět postihující průdušnici a přilehlé průdušky. Která obvykle nasedá na akutní infekční zánět horních cest dýchacích. Pokud přichází z plného zdraví je obvykle způsobena virovou infekcí – u dětí v 80% případů u dospělých v 50%.  Akutní bronchitida může vzniknou i po inhalaci dráždivých látek jako jsou páry z chloru, kyselin, louhů a prach. 

___

___

Číst dál: Bronchitida, zánět průdušek - příznaky, projevy, symptomy

Zápal plic, pneumonie - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-zapal-plic-pneumonie-priznaky-projevy-symptomyInfekční zápal plic, tedy pneumonie, je akutní zánětlivé onemocnění postihující plicní tkáň. Klinicky se pokládá za pneumonii onemocnění s čerstvým infiltrátem na RTG snímku plic a přítomnost příznaků typických pro infekci dolních cest dýchacích.  K infekci nejčastěji dochází vdechnutím mikrobů z nosohltanu, inhalací kapének jiného nemocného – viry. V rozvoji zánětu hraje roli stav imunitního systému a celkový stav organismu (vyčerpání, stáří, ...).

___

___

Číst dál: Zápal plic, pneumonie - příznaky, projevy, symptomy

Pickwickův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Pickwickuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomySamuel Pickwick byla hlavní literární postava románu Ch. Dickense Kronika Pickwickova klubu. Název Pickwickův syndrom údajně použil poprvé W. Osler, podle jiných pramenů C. S. Burwell. Ať je to jak chce, toto onemocnění (označované též zkratkou OHS - obesity hypoventilation syndrome) mají obézní lidé. Jde o hromadění oxidu uhličitého v organismu a špatné okysličení krve (modravé zbarvení kůže a rtů). Příčinou je tlak tuku na hrudník a břicho, který utiskuje orgány včetně plic. Ty se pak nedostatečně rovinou a málo okysličují krev.

___
___

Číst dál: Pickwickův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Sarkoidóza - příznaky, projevy, symptomy

sarkoidoza-priznaky-projevy-symptomy-obrazky-fotografie.jpgSarkoidóza je zánětlivé multisystémové onemocnění nejasného původu. Postihuje řadu orgánů, obvykle plíce, nitrohrudní lymfatické uzliny, klouby a kůži a jiné. Typická je tvorba granulomů (ložiska v tkáni, v nichž dochází ke shluku buněk imunitního systému reagujících na dosud neznámý podnět). Častěji jsou postiženy ženy – kuřačky.
___
___

Číst dál: Sarkoidóza - příznaky, projevy, symptomy

Pneumotorax - příznaky, projevy, symptomy

pneumotorax_priznaky_projevy_symptomy.jpgPneumotorax znamená nahromadění vzduchu či jiného plynu v pleurální dutině. Pleurální dutina je uzavřený prostor v obklopující plíce, je ohraničený nástěnnou a plicní pleurou a je v něm podtlak. Cesty, kterými se vzduch do pleurální dutiny může dostat, jsou v podstatě dvě. Vzduch může proniknout buď skrz hrudní stěnu z venkovního okolí (traumatický pneumotorax), nebo přes plicní stěnu z dýchacích cest (spontánní pneumotorax). Traumatický pneumotorax vzniká převážně při hlubokém poranění hrudní stěny, spontánní potom při prasknutí plíce.
___
___

Číst dál: Pneumotorax - příznaky, projevy, symptomy

Zánět průdušek, bronchitida - příznaky, projevy, symptomy

bronchitida_zanet_prudusek_priznaky_projevy_symptomy.jpgBronchitida je akutní nebo chronický zánět výstelky dolních dýchacích cest, které vedou přímo do plic. Akutní zánět průdušek vzniká náhle a vychází většinou z předešlého nachlazení a podílí se na něm přemnožení virů nebo bakterií. Chronický zánět vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest, a to prachem, tabákovým kouřem nebo znečištěným ovzduším.
___
___

Číst dál: Zánět průdušek, bronchitida - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii