Plicní

Hemoptýza, hemoptoe - vykašlávání, chrchlení krve – příznaky, projevy, symptomy

hemoptyza-hemoptoe-priznaky-projevy-symptomyHemoptýza znamená vykašlávání krve, která pochází z plic. Častěji se vyskytuje u dospělých než u dětí a může představovat závažný problém. Hemoptýza se objevuje v posledních letech hlavně u pacientů s cystickou fibrózou. Dříve byla častá u pacientů s bronchiektáziemi a tuberkulózou. Příčiny vykašlávání krve mohou být následující: poruchy srážlivosti krve, vrozené srdeční vady s městnáním, pneumonie, tumory, kolagenózy, aspirace cizího tělesa, plicní absces, plicní hemosideróza.
___
___

Číst dál: Hemoptýza, hemoptoe - vykašlávání, chrchlení krve – příznaky, projevy, symptomy

Edém plic, otok plic - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-otok-edem-plic-priznaky-projevy-symptomyOtok plic neboli plicní edém (anglicky pulmonary oedema) znamená hromadění tekutiny v plicní tkání, což má za následek porušení funkce plic, což je výměna  plynů mezi krví a vnějším prostředím. V pokročilé fázi může způsobit i respirační selhání. Příčina (etiologie) může být různá – nejčastěji bývá příčinou srdeční selhání (kardiogenní etiologie) – kdy srdce přestává plnit funkci pumpy a městná krev před sebou – v tomto případě v plicích, což má za následek vznik otoku.

___

___

Číst dál: Edém plic, otok plic - příznaky, projevy, symptomy

CHOPN, chronická obstrukční plicní nemoc – příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-CHOPN-priznaky-projevy-symptomyCHOPN, chronická obstrukční plicní nemoc (anglicky chronic obstructive pulmonary disease - COPD) je charakterizována omezeným průtokem vzduchu v průduškách, který není plně reverzibilní (návratný) třeba jako u astma bronchiále. Je spojeno s abnormální zánětlivou odpovědí plic na škodlivé částice a plyny. Nejrizikovějším faktorem je kouření tabáku. Podjednotkami je chronický zánět průdušek (chronická bronchitida) a emfyzém.

___

___

Číst dál: CHOPN, chronická obstrukční plicní nemoc – příznaky, projevy, symptomy

Emfyzém, rozedma plic - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-emfyzem-plicni-rozedma-priznaky-projevy-symptomyEmfyzém, rozedma plic (anglicky emphysema) je podjednotkou chronické obstrukční plicní nemoci, CHOPN. Je definován jako abnormální trvalé rozšíření koncových (terminálních) průdušinek (bronchiolů) se zánikem přepážek mezi nimi a vznikem tekostěnných dutin – bul, tím je zhoršená výměna plynů. Rizikovým faktorem je opět kouření, ale taktéž jizvy po TBC, po ozařování, pneumokoniózy (zaprášení plic) či po operaci plic. 

___

___

Číst dál: Emfyzém, rozedma plic - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom spánkové apnoe, SSA - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

jak-se-projevuje-syndrom-spankove-apnoe-priznaky-projevy-symptomy-pricina-lecba-2Syndrom spánkové apnoe neboli spánkový apnoický syndrom (zkratka SSA, anglicky sleep apnea či syndrome obstructive sleep apnea, SOSA) je porucha spánku, která je v lidské populaci poměrně hodně frekventní. Syndromem trpí asi 5% dospělé populace. Příčiny jsou dvě - kolaps hltanu ve spánku a nebo centrální (porucha dechového centra v prodloužené míše). Vzácně je možná kombince obou. 

___

___

Číst dál: Syndrom spánkové apnoe, SSA - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Pleuritida, zánět pohrudnice, poplicnice - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-zanet-poplicnice-pohrudnice-pleuritis-priznaky-projevy-symptomyPleuritida označuje jakýkoli zánět poplicnice i pohrudnice (viscerální i parietální pleuru) infekčního či neinfekčního původu. Vyskytuje se jako časný následek pneumonií (zápalů plic) ale může se vyskytnout i po úrazech, nebo jako komplikace po operacích hrudníku.  Vzácně se vyskytuje neinfekční pleuritida při revmatických onemocnění a vaskulitidách, infarktu plíce, či tuberkulóze nebo podbráničních procesech (cholecystitida – zánět žlučníku).

___

___

Číst dál: Pleuritida, zánět pohrudnice, poplicnice - příznaky, projevy, symptomy

Plicní hypertenze - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-plicni-hypertenze-priznaky-projevy-symptomyPlicní hypertenze je onemocnění charakterizované vysokým krevním tlakem v plicním oběhu. Za plicní hypertenzi se považuje zvýšení středního tlaku v plicnici nad 25mm Hg (milimetrů rtuťového sloupce). Plicní arteriální hypertenze je poměrně vzácné (1/100.000 obyvatel) chronické, progresivní (postupující)  a potencionálně fatální (smrtelné) onemocnění plicního oběhu vedoucí k selhání pravé komory srdeční. 

___

___

Číst dál: Plicní hypertenze - příznaky, projevy, symptomy

Silikóza plic - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie, RTG

jak-se-projevuje-silikoza-plic-priznaky-projevy-symptomySilikóza plic patří mezi tzv. pneumokoniózy, což je skupina většinou profesionálních poškození plic způsobených inhalací anorganického (neživého původu) prachu.  Silikóza je chronické onemocnění způsobené dlouhodobou inhalací prachu obsahující oxid křemičitý, který v plicní tkáni vyvolává aseptický (neinfekční) zánět. Mezi rizikovou skupinu patří především horníci,  sochaři, brusiči, skláři ad. Onemocnění je dlouho asymptomatické, tzn. bezpříznakové.

___

___

Číst dál: Silikóza plic - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie, RTG

Bronchiektázie - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-bronchiektazie-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieBronchiektázie jsou ireverzibilní dilatace (nezvratná rozšíření) průdušek středního a malého průsvitu, provázené chronickým zánětem jejich stěny (bronchitida). Na vzniku se uplatňuje slabost stěny průdušky, zvýšený nitroprůduškový tlak (tumor, cizí těleso, podnětlivé zúžení, hlenová zátka), vnější tah, či porušená funkce řasinkového epitelu. Zadržování hlenu a opakované infekce vedou k progresi onemocnění. 

___

___

Číst dál: Bronchiektázie - příznaky, projevy, symptomy

Azbestóza plic - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-azbestoza-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografie-RTGAzbestóza plic patří mezi tzv. pneumokoniózy, což je skupina většinou profesionálních poškození plic způsobených inhalací anorganického (neživého původu) prachu.  Azbestóza je chronické onemocnění vznikající vdechováním vláken azbestu, které v plicní tkáni vyvolá chronický aseptický zánět.  Pozoruhodným znakem je velmi dlouhá doba mezi expozicí a manifestací onemocnění – cca 20-30 let.

___

___

Číst dál: Azbestóza plic - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii