Plicní

Bronchiolitida (zánět průdušinek) - příznaky, projevy, symptomy

bronchiolitida zanet prudusinek priznaky projevy symptomyAkutní bronchiolitida (akutní zánět průdušinek, anglicky: acute bronchiolitis) je těžké akutní obstruktivní respirační onemocnění charakterizované edémem sliznice malých bronchů a bronchiolů a zvýšenou produkcí hlenu způsobené virovou infekcí. Nejčastějším vyvolavatelem bronchiolitidy je respirační syncytiální virus (RSV).

___

___

Číst dál: Bronchiolitida (zánět průdušinek) - příznaky, projevy, symptomy

Tracheobronchomegalie, Mounier-Kuhn syndrom - příznaky, projevy, symptomy

tracheobronchomegalie mounier kuhn syndrom priznaky projevy symptomyTracheobronchomegalie (anglicky tracheobronchomegaly, Mounier-Kuhn syndrome) je vzácná vrozená porucha plic. Primárně je charakterizována abnormálním rozšířením horních dýchacích cest. Rozšířená průdušnice a průdušky jsou příčinou opakovaných infekcí dolních dýchacích cest a hojnou produkcí hnisavého hlenu.

___

___

Číst dál: Tracheobronchomegalie, Mounier-Kuhn syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Kongenitální lobární emfyzém - příznaky, projevy, symptomy

kongenitalni lobarni emfyzem priznaky projevy symptomyKongenitální lobární emfyzém (anglicky congenital lobar emphysema) je vrozená vývojová vada dechové soustavy. Jedná se o nadměrné rozepnutí jednoho nebo více laloků histologicky normálních plic. Stav je způsoben popraskáním interalveolárních sept v časném novorozeneckém období.

___

___

Číst dál: Kongenitální lobární emfyzém - příznaky, projevy, symptomy

Kartagenerův syndrom, primární ciliární dyskineze - příznaky, projevy, symptomy

kartageneruv syndrom primarni ciliarni dyskineze priznaky projevy symptomyPrimární ciliární dyskineze také známá jako Kartagenerův syndrom nebo syndrom nepohyblivých řasinek (anglicky primary ciliary dyskinesia / PCD / Kartagener syndrome / immotile ciliary syndrome). Jde o závažné onemocnění s rizikem trvalého poškození dýchacího traktu.
___
___

Číst dál: Kartagenerův syndrom, primární ciliární dyskineze - příznaky, projevy, symptomy

Schneeberská (Schneebergská) choroba (postižení plic radonem) - příznaky, projevy, symptomy

schneeberska-choroba-postizeni-plic-radonem-priznaky-projevy-symptomySchneeberská choroba (anglicky Schneeberg disease) je termín, který se používá pro označení plicního onemocnění. Konkrétně se jedná o postižení průdušek, nebo je takto označován alveolární (postihující plicní sklípky) karcinom. Příčinou této choroby je vystavení dlouhodobému působení plynu radonu a produktů, které vznikají jeho radioaktivním rozpadem.
___
___

Číst dál: Schneeberská (Schneebergská) choroba (postižení plic radonem) - příznaky, projevy, symptomy

Tuberkulóza, souchotiny, úbytě - příznaky, projevy, symptomy

tuberkuloza-souchotiny-ubyte-priznaky-projevy-symptomyTuberkulóza (souchotiny, úbytě, bílý mor, zkratka TBC, anglicky tuberculosis) je infekční onemocnění, které je způsobené bakteriemi ze skupiny Mycobacterií. Nejčastěji tuberkulóza napadá plíce, ale může postihnout i jiné orgány. Mycobakteria se šíří vzduchem. Většina infekcí probíhá asymptomaticky, kdy přibližně jedno z deseti onemocnění přechází v aktivní tuberkulózu, která neléčená je smrtelná až v 50 % případů.
___
___

Číst dál: Tuberkulóza, souchotiny, úbytě - příznaky, projevy, symptomy

Chlamydiová pneumonie, chlamidiový zápal plic - příznaky, projevy, symptomy

Chlamydiová plicní infekce (chlamydiová pneumonie, anglicky chlamydial pneumonia) je způsobena bakterií rodu Chlamydia, která se řadí mezi nitrobuněčné parazity. Chlamydie zapříčiňují 6 až 10% všech zápalů plic. Infekce se přenáší kapénkami, tzn. kašlem, kýcháním a podobně. Chlamydiová infekce plic patří mezi velmi nebezpečná onemocnění, jelikož je špatně rozpoznatelná a zaměnitelná s jinými infekcemi (angína, chřipka, zánět průdušek).  
___
___

Číst dál: Chlamydiová pneumonie, chlamidiový zápal plic - příznaky, projevy, symptomy

Šoková plíce, ARDS – příznaky, projevy, symptomy

akutni-respiradni-tisen-dospelych-sokova-plice-ards-priznaky-projevy-symptomySyndrom akutní respirační tísně dospělých (anglicky acute respiratory distress syndrome, ARDS) či chcete-li šoková plíce je plicní onemocnění, které je charakterizováno akutním postižením plic při postižení plicních sklípků. Podkladem této choroby je difúzní postižení plicních kapilár a alveolární výstelky. Mezi nejčastější příčiny vzniku ARDS patří infekční procesy, traumata, otravy, inhalace toxických látek ad. Incidence tohoto onemocnění je 1-75 případů na 100.000 obyvatel.
___
___

Číst dál: Šoková plíce, ARDS – příznaky, projevy, symptomy

Caplanův syndrom, silikoartritida – příznaky, projevy, symptomy

caplanuv-syndrom-silikoartritida-priznaky-projevy-symptomyCaplanův syndrom, Caplanova nemoc (anglicky Caplan's syndrome, Caplan's disease) se řadí mezi plicní a revmatologické onemocnění zároveň. V tomto případě se jedná o souběžnou koincidenci pneumokoniózy uhlokopů (závažné fibrotické poškození plic způsobené vdechováním uhelného prachu) a revmatoidní artritídy (chronické zánětlivé onemocnění postihující hlavně drobné klouby).
___
___

Číst dál: Caplanův syndrom, silikoartritida – příznaky, projevy, symptomy

Pneumokonióza – příznaky, projevy, symptomy

pneumokonioza-priznaky-projevy-symptomy-4Pneumokoniózy (anglicky pneumoconiosis) jsou skupinou většinou profesionálních poškození plic způsobených vdechováním anorganického prachu. Mezi nejčastější pneumokoniózy patří silikóza, azbestóza, pneumokonióza uhlokopů, berylióza, talkóza a plicní postižení při inhalaci tvrdých kovů. Stupeň jejich závažnosti závisí na charakteru inhalovaného prachu a délce a masivnosti expozice.
___
___

Číst dál: Pneumokonióza – příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii