Oční

Retrobulbární neuritida, zánět očního (zrakového) nervu – příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-retrobulbarni-neuritida-zanet-ocniho-zrakoveho-nervu-priznaky-projevyRetrobulbární neuritida (anglicky retrobulbar optic neuritis, papillitis) neboli zánět očního (zrakového) nervu je zánětlivé onemocnění tohoto druhého hlavového nervu přenášejícího zrakovou informaci z oční sítnice do příslušných zrakových center mozku (okcipitální lalok mozku) a na svém povrchu je obklopen mozkovými plenami. Příčina: různé virové či bakteriální infekce, autoimunitní a nádorová onemocnění, cévní mozková příhoda, léky (např. chloramfenikol, ethambutol), nedostatek vitamínu B12, úrazy aj.

___

___

Číst dál: Retrobulbární neuritida, zánět očního (zrakového) nervu – příznaky, projevy, symptomy

Parinaudova konjunktivitida, okuloglandulární syndrom – příznaky, projevy, symptomy

parinaudova-konjunktivitida-okuloglandularni-syndrom-priznaky-projevy-symptomyParinaudova okuloglandulární konjunktivitida (anglicky Parinaud oculoglandular syndrome) je zánětlivé onemocnění spojivek granulomatózního charakteru. Obvykle se jedná o jednostranný hnisavý zánět spojivek. Toto onemocnění vzniká při některých infekčních chorobách, např. u nemoci z kočičího škrábnutí – bartonellóza, u tularémie, infekcí herpesviry ad. V dřívějších dobách časté u tuberkulózy jako tuberkulózní primární komplex. Onemocnění nese název po francouzském oftalmologovi Henri Parinaudovi.

___

___

Číst dál: Parinaudova konjunktivitida, okuloglandulární syndrom – příznaky, projevy, symptomy

Vlčí zrno, chalazion - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-vlci-zrno-chalazion-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieVlčí zrno, chalazion je hnisavý zánět jedné z meibomských žlázek. Tyto žlázky uložené při okraji víček produkují maz, jenž svou přítomností na okrajích víček zabraňuje přetékání slz na tvář. Jestliže se tenký vývod žlázky ucpe, infekce a zánět uvnitř žlázky způsobí vznik chalazia. Vyvine se obraz velice podobný ječnému zrnu.

___

___

Číst dál: Vlčí zrno, chalazion - příznaky, projevy, symptomy

Zánět oční jamky, očnice - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-zanet-ocnice-orbity-flegmona-priznaky-projevy-symptomy-3Zánět očnice (oční jamky) jinak také nazýváme flegmóna orbity (anglicky orbital phlegmon). Jde o akutní akutní, život ohrožující hnisavý zánět oční jamky (orbity) s nebezpečím rozšíření do nitra lebky, může tak dojít např. k zánětu mozkových blan a/nebo k trvalému poškození zrakového nervu.

___

___

Číst dál: Zánět oční jamky, očnice - příznaky, projevy, symptomy

Zánět duhovky, iritida - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-zanet-duhovky-iritis-iritida-priznaky-projevy-symptomyIritida neboli zánět duhovky je způsobej většinou chronickými zánětlivými onemocněními páteře (např. Bechtěrevovou nemocí) nebo kloubů (např. revmatoidní artritidou). Spíše zřídka je vyvolán zánět duhovky bakteriemi (např. boreliemi, yersiniemi, chlamydiemi), nebo viry či plísněmi, někdy zůstává příčina nejasná.
___

___

Číst dál: Zánět duhovky, iritida - příznaky, projevy, symptomy

Zánět oční rohovky, keratitida - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-zanet-rohovky-keratitida-priznaky-projevy-symptomyZánět oční rohovky neboli keratitida je akutní zánětlivé onemocnění. Dochází při něm k prostupu bakterií do hlubších vrstev rohovky. Následně se rozvíjí těžký defekt (plazivý vřed oční rohovky) až prasknutí rohovky, hrozí nebezpečí oslepnutí. Dalšími komplikacemi jsou usazování hnisu v přední komoře oka a tvorba zeleného zákalu.

___

___

Číst dál: Zánět oční rohovky, keratitida - příznaky, projevy, symptomy

Uzávěr sítnicové tepny, žíly - příznaky, projevy, symptomy

ucpani-uzaver-sitnicove-tepny-zily-priznaky-projevy-lecba-pricinaOkluze ("ucpání") cév oka může a nemusí být závažné. Podstatné je vědět, že velmi závažný je uzávěr sítnicové tepny, v jejímž důsledku odumře část sítnice a pacient může mít trvale poškozený zrak. Léčbu je nutné zahájit do dvou hodin od okluze (což většinou není splněno). V léčbě se využívají (lokálně nebo centrálně) vazodilatancia (léky roztahující cévy), antiagregancia, antikoagulancia - záleží na uvážení lékaře a rozsahu postižení. 

___

___

Číst dál: Uzávěr sítnicové tepny, žíly - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom suchého oka - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-syndrom-sucheho-oka-priznaky-projevy-symptomySyndrom suchého oka (anglicky dry eye syndrome) je soubor příznaků postižení očního povrchu daný poruchou tvorby slzného filmu či jeho nesprávným složením. Toto může vést k patologickým změnám na povrchu oka. Příčin vzniku syndromu suchého oka může být značné množství. Je to snížená výkonnost žláz či jejich zánik v důsledku onemocnění (například autoimunitních). 

___

___

Číst dál: Syndrom suchého oka - příznaky, projevy, symptomy

Odchlípení sítnice - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-odchlipeni-sitnice-priznaky-projevy-symptomyOdchlípení sítnice je závažné oční onemocnění, které může vzniknout v kterémkoliv věku, avšak nejčastěji postihuje lidi věku středního a vyššího. Větší pravděpodobnost jejího vzniku mají lidé krátkozrací, zejména s vyšším stupněm krátkozrakosti, a lidé, v jejichž přímém příbuzenstvu se toto onemocnění vyskytlo. K odchlípení sítnice může dojít také po úrazu oka způsobeném tupým úderem nebo po pronikajícím poranění. Ve vyšším věku má vliv svrašťování sklivce oka.

___

___

Číst dál: Odchlípení sítnice - příznaky, projevy, symptomy

Zelený zákal, glaukom - příznaky, projevy, symptomy

zeleny_zakal_glaukom_priznaky_projevy_symptomy.jpgGlaukom je vážné a zákeřné onemocnění očí, které při neléčení končí slepotou nemocného. Probíhá pomalu a nepozorovaně a většina pacientů nepozoruje žádné příznaky až do doby, kdy se zhorší vidění. Toto onemocnění je způsobeno zvýšeným nitroočním tlakem, který vede k poškození zrakového nervu. Důvody vysokého nitroočního tlaku jsou dva. Jednou příčinou může být nadměrná tvorba nitrooční tekutiny. Druhým důvodem může být nedostatečná průchodnost odtokových kanálků, které jsou umístěné v úhlu mezi rohovkou a duhovkou.
___

___

Číst dál: Zelený zákal, glaukom - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii