Oční

Sněžná slepota - příznaky, projevy, symptomy

snezna-slepota-priznaky-projevy-symptomySněžná slepota (fotoftalmie, keratitis solaris, anglicky snow blindness) je zánět rohovky (keratitis). Vzniká na podkladě působení UV záření, kterému je vystaveno nechráněné oko a to převážně ve vyšších nadmořských výškách. Diagnostikujeme jej na základě anamnézy pobytu na horách a na základě níže uvedených příznaků.

___

___

Číst dál: Sněžná slepota - příznaky, projevy, symptomy

Makulární degenerace - příznaky, projevy, symptomy

retinitis-pigmentosa-makularni-degenerace-priznaky-projevy-symptomyDegenerace sítnice (retinitis pigmentosa, dystrophia pigmentosa retinae, degeneratio tapetoretinalis) je jedno z mnoha onemocnění oka řadící se do skupiny tapetoretinálních degenerací (zkratka TRD), což jsou onemocnění postihující pigmentovou vrstvu sítnice, tapetum nigrum. Je nezánětlivého původu, přestože dříve bylo toto onemocnění označováno jako retinitis (kdy koncovka itis znamená zánět).

___
___

Číst dál: Makulární degenerace - příznaky, projevy, symptomy

Věkem podmíněná makulární degenerace – příznaky, projevy, symptomy

vekem-podminena-makularni-degenerace-priznaky-projevy-symptomy-2Věkem podmíněná makulární degenerace (zkráceně VPMD, anglicky age-related macular degeneration, AMD) je multifaktoriální degenerativní onemocnění postihující makulu – žlutou skvrnu, což je místo na oční sítnici asi 5 mm veliké, kde je největší hustota čípků a tedy i nejostřejší vidění. Hlavním rizikovým faktorem degenerace makuly je věk, genetické a rasové vlivy, diabetes mellitus, kouření, dlouhodobá zátěž světlem, nedostatek antioxidantů ve stravě atd. Tato choroba je v ekonomicky vyspělích zemích nejčastější příčinou praktické slepoty u lidí starších 50 let.

___

___

Číst dál: Věkem podmíněná makulární degenerace – příznaky, projevy, symptomy

Oční histoplazmóza - příznaky, projevy, symptomy

ocni-histoplazmoza-priznaky-projevy-symptomyOční histoplazmóza (anglicky ocular histoplasmosis syndrome) je onemocnění způsobené houbou. Vyskytuje se běžně v prachu a v půdě v oblasti Ohio River Valley v povodí Mississippi. Přibližně 62 % dospělé populace žijící v této oblasti jsou nositelé tohoto onemocnění. Postihuje, jak muže, tak ženy.
___
___

Číst dál: Oční histoplazmóza - příznaky, projevy, symptomy

Keratoglobus - příznaky, projevy, symptomy

keratoglobus-priznaky-projevy-symptomyKeratoglobus (anglicky keratoglobus) je pojem označující nezánětlivé onemocnění oka, které vzniká v důsledku degenerativního procesu. Jedná se o dědičné onemocnění. Slovo keratoglobus pochází z řečtiny, kdy slovo kerato označuje rohovku a slovo globus kolo. Takto postižená rohovka oka se stává extrémně tenkou a postupně mění svůj tvar.
___
___

Číst dál: Keratoglobus - příznaky, projevy, symptomy

Keratokonus - příznaky, projevy, symptomy

keratokonus-priznaky-projevy-symptomyKeratokonus (anglicky keratoconus) je pojem označující degenerativní změny oka, postihující rohovku. Ta se v důsledku těchto změn stává kónická a ztenčuje se. Slovo keratokonus pochází z řečtiny, konkrétně ze slov kerato, které označuje rohovku, a konus, což označuje kužel. Příčina keratokonu je dosud neznámá.
___
___

Číst dál: Keratokonus - příznaky, projevy, symptomy

Duanův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

duanuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyDuanův syndrom (Duanův retrakční syndrom, retrakční syndrom, Turkův - Duanův syndrom, anglicky Duane's syndrome, Duane's Retraction Syndrome, Eye Retraction Syndrome, Retraction Syndrome, Congenital retraction syndrome and Stilling-Turk-Duane Syndrome) je vzácný typ strabismu (šilhání). Tento typ strabismu je vrozený.
___
___

Číst dál: Duanův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Tupozrakost, amblyopie - příznaky, projevy, symptomy

amblyopie-tupozrakost-priznaky-projevy-symptomyAmblyopie (tupozrakost, „líné oko“, anglicky amblyopia, lazy eye) je oční onemocnění, které je charakterizováno zhoršením vidění. Tato porucha se vyskytuje v populaci v četnosti asi 1-5 %. Podstatou vzniku tupozrakosti je neschopnost správného příjmu obrázků z postiženého oka. Toto oko pak není správně stimulováno a nevyvíjí se jeho vizuální potenciál.
___
___

Číst dál: Tupozrakost, amblyopie - příznaky, projevy, symptomy

Zánět duhovky, iridocyklitida, iritis - příznaky, projevy, symptomy

zanet-duhovky-iridocyklitida-iritis-priznaky-projevy-symptomyZánět duhovky (iridocyklitida, latinsky anterior uveitis, iridocyclitis, iritis, anglicky inflammation of the iris). Duhovka je důležitý orgán, který nám za normálních okolností umožňuje regulovat množství světelných paprsků, které vniknou do oka. Zánět duhovky způsobí poškození funkce duhovky.
___
___

Číst dál: Zánět duhovky, iridocyklitida, iritis - příznaky, projevy, symptomy

Uveitida, uveitis, zánět živnatky - příznaky, projevy, symptomy

uveitida-uveitis-zanet-zivnatky-priznaky-projevy-symptomyUveitidy (záněty živnatky) zahrnují skupinu zánětlivých onemocnění oka, které mohou mít v případě nedostatečné nebo neúspěšné léčby velmi vážné následky pro oči resp. pro zrak. Uvea - živnatka je prostřední vysoce prokrvená vrstva oka, která se skládá ze tří částí a to z cévnatky, řasnatého tělesa a duhovky. Příčiny vzniku uveitid mohou být jednak vnější (nejčastěji infekce nebo úrazy), vnitřní (zejména na podkladě autoimunitních onemocnění), případně idiopatické (příčina zánětu není známa). Onemocnění postihuje zejména populaci středního věku (20-40 let) s incidencí 38 případů na 100 000 obyvatel.

___

___

Číst dál: Uveitida, uveitis, zánět živnatky - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii