Oční

Coatsova choroba – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

coatsova choroba priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazek 2Coatsova choroba (anglicky Coat´s disease) je vrozená anomálie kapilár (vlásečnic) sítnice, která se projevuje periferní retinální teleangiektázií (nahromadění rozšířených vlásečnic sítnice), mikroaneuryzmaty (drobné výdutě cév), dilatovanými arteriovenózními anastomózami (rozšíření spojek mezi tepnami a žílami), sekundární exsudací (výpotkem) či krvácením do hlubokých vrstev sítnice.

___

___

Číst dál: Coatsova choroba – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Digitální únava zraku – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

digitalni unava zraku priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekDigitální únava zraku (anglicky computer vision syndrome, digital eye strain) je soubor příznaků objevujících se v souvislosti s dlouhým sledováním obrazovky televize, počítače, tabletu či chytrého telefonu. Postihuje především mladé lidi, kteří tráví u počítače nejvíce času, a to nejen v práci, ale i ve volném čase.

___

___

Číst dál: Digitální únava zraku – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Meibomitida, zánět okrajů očních víček - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

meibomitida zanet okraju ocnich vicek priznaky projevy symptomy pricina lecbaMeibomitida – zánět zadních okrajů očních víček (zadní blefaritida, blefaritis posterior, anglicky meibomitis) je zánětlivé onemocnění zadního okraje víčka a Meibomovy žlázy, ty jsou zodpovědné za sekreci tuku, který tvoří jednu vrstvu ze slzného filmu pokrývajícího oko.

__

__

Číst dál: Meibomitida, zánět okrajů očních víček - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Městnavá papila - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

mestnava papila priznaky projevy symptomyMěstnavá papila (anglicky papilledema, edema /swelling/ of the optic nerve, synonymně papiledém, edém papily zrakového nervu). Papila (discus nervi optici) je oblast sítnice, kde vzniká zrakový nerv (nervus opticus). Oblast je taky známá pod pojmem slepá skvrna. Městnavá papila je otok (edém) papily, kdy papila prominuje do bulbu oka, který je způsobený vzestupem nitrolebního tlaku.

___

___

Číst dál: Městnavá papila - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Leberova kongenitální slepota (amauróza) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

leberova kongenitalni slepota amauroza priznaky projevy symptomyLeberova kongenitální (vrozená) slepota (anglicky Leber congenital amaurosis = LCA) je vzácné degenerativní onemocnění sítnice oka charakterizované závažnou poruchou zraku a nystagmem (nekontrolované trhané pohyby očí). Onemocnění je vzácné a postihuje asi 1 člověka na 80.000 obyvatel.

___

___

Číst dál: Leberova kongenitální slepota (amauróza) - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Leberova atrofie zrakového nervu - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Leberova atrofie zrakového nervu (anglicky Leber optic atrophy = Leber hereditary optic neuropathy = LHON) je vzácné dědičné onemocnění způsobující poruchy zraku. Nemoc propuká nejčastěji mezi 27. a 34. rokem života, častěji postihuje muže. LHON vzniká mutací DNA v mitochondriích (organely buňky zajišťující „buněčné dýchání“), které potomek získává pouze od postižené matky.
Diagnostika je kvůli nízkému výskytu nemoci svízelná, napovídající je zjištění výskytu tohoto onemocnění v rodině. Nutné je celkové oční vyšetření k vyloučení ostatních příčin poruchy zraku. K potvrzení mutace lze provést genetické vyšetření.
Léčba je obtížná. Farmakologicky se používají některé vitamíny. Platí zákaz kouření a užívání alkoholu.
Jak se projevuje Leberova atrofie zrakového nervu?
• náhlé bezbolestné postižení obou očí
• pokles zrakové ostrosti
• skotomy (tmavé skvrny) v zorném poli
• ztráta barevného vidění
• slepota
• u žen se občas vyskytují i příznaky podobné roztroušené skleróze

Syndrom počítačového vidění, syndrom unaveného oka - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom pocitacoveho videni syndrom unaveneho oka priznaky projevy symptomySyndrom počítačového vidění, syndrom z opakovaného přetížení, syndrom unaveného oka (anglicky Computer Vision Syndrome, CVS) je dočasné postižení zraku, které vzniká na základě dlouhodobého namáhání očí při práci na počítači. Příznaky jsou způsobené nadměrným napětím očních svalů a nepřirozeným držením těla při sezení u PC.

___

___

Číst dál: Syndrom počítačového vidění, syndrom unaveného oka - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina,...

Akantamébová keratitida - příznaky, projevy, symptomy

akantamebova keratitida priznaky projevy symptomyAkantamébová keratitida (anglicky acanthamoeba keratitis) je zánět rohovky vznikající především u nositelů kontaktních čoček nebo po traumatu oka v přírodě. Jedná se o infekci prvokem nacházejícím se ve vzduchu, půdě i ve vodě, který se vyskytuje v aktivní formě trofozoitu nebo ve vysoce rezistentní cystické formě.

___

___

Číst dál: Akantamébová keratitida - příznaky, projevy, symptomy

Ječné zrno, hordeolum - příznaky, projevy, symptomy

jecne zrno hordeolum priznaky projevy symptomyJečné zrno (hordeolum, anglicky stye) je nejčastější onemocnění očního víčka. Typicky se objeví bolestivá bulka, která je způsobená ucpáním mazové žlázky. Následně se rozvíjí lokální zánět se všemi pro něj typickými příznaky (zarudnutí, zteplání, otok, bolest). Nejčastěji se vyskytuje na okraji víčka, spíše raritně může být uvnitř víčka, pak se jedná o vnitřní hordeolum.

___

___

Číst dál: Ječné zrno, hordeolum - příznaky, projevy, symptomy

Zánět rohovky ze slunce (keratitis solaris) - příznaky, projevy, symptomy

zanet-rohovky-ze-slunce-keratitis-solaris-priznaky-projevy-symptomyZánět rohovky (fotoftalmie, keratitis solaris, anglicky snow blindness) je zánět rohovky (keratitis). Vzniká na podkladě působení UV záření, kterému je vystaveno nechráněné oko a to převážně ve vyšších nadmořských výškách. Diagnostikujeme jej na základě anamnézy pobytu na horách a na základě níže uvedených příznaků.

___

___

Číst dál: Zánět rohovky ze slunce (keratitis solaris) - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii