Oční

Blefarofimóza-ptóza-epikantus syndrom, BPES – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

blefarofimoza ptoza epikantus syndrom BPES priznaky projevy symptomy pricina lecbaBPES syndrom (anglicky BPES syndrome, blepharophimosis-ptosis-epicanthus syndrome) je autosomálně dominantně dědičné onemocnění. Již z názvu vyplývají hlavní projevy syndromu, tedy blefarofimóza (zúžení oční štěrbiny), ptóza (pokles víčka) a epikantus (kožní řasa překrývající vnitřní koutek oka.

__

__

Číst dál: Blefarofimóza-ptóza-epikantus syndrom, BPES – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Zúžení oční štěrbiny, blefarofimóza – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Blefarofimóza (anglicky blepharophimosis) je zúžení oční štěrbiny. Nejčastěji se vyskytuje společně s epikantem (kožní řasa překrývající vnitřní koutek oka), telekantem (větší vzdálenost mezi vnitřními koutky) a ptózou (pokles víčka) jako autosomálně dominantně dědičný BPES syndrom. Získaná blefarofimóza vzniká jako následek trachomu, onemocnění Chlamydií trachomatis.

__

__

Číst dál: Zúžení oční štěrbiny, blefarofimóza – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Srůst víček, ankyloblefaron – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Srůst víček ankyloblefaron fotografie obrázek příznaky projevy léčba příčinaAnkyloblefaron (anglicky ankyloblepharon) je abnormální srůst části horního a dolního víčka, oční štěrbina je tedy zkrácena a zúžena. Tyto srůsty mohou být vrozené (kongenitální ankyloblefaron), či získané. Vrozený se nejčastěji vyskytuje jako součást syndromu Van der Woudeové, nebo také Edwardsova syndromu.

__

__

Číst dál: Srůst víček, ankyloblefaron – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Sufúze spojivky, krvácení do bělma – příčina, příznaky, projevy, symptomy, léčba

sufuze spojivky krvaceni do belma pricina priznaky projevy symptomy lecbaSufúze spojivky (anglicky subconjunctival hemorrhages) neboli krvácení do bělma je častou příčinou tzv. červeného oka. Jedná se o krvácení pod spojivku vzniklé nejčastěji po podráždění a poranění spojivky, či při užívání léků na ředění krve, koagulopatii, při vysokém krevním tlaku (hypertenzi) nebo spontánně, bez zjevné příčiny.

__

__

Číst dál: Sufúze spojivky, krvácení do bělma – příčina, příznaky, projevy, symptomy, léčba

Dakryocystokéla – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Dakryocystokéla příznaky projevy symptomy příčina fotografie obrázky léčbaDakryocystokéla (anglicky dacryocystocele) je onemocnění slzného aparátu novorozenců, kdy dochází k zadržení (retenci) plodové vody v slzném vaku. Projeví se jako měkké, nebolestivé zduření ve vnitřním koutku oka, které je patrné hned po narození dítěte. Komplikací je vznik zánětu – akutní dakryocystitidy.

__

__

Číst dál: Dakryocystokéla – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Zánět slzného vaku, dakryocystitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

zánět slzného vaku dakryocystitida příznaky projevy symptomy příčina léčbaDakryocystitida, zánět slzného vaku (anglicky dacryocystitis) je zánětlivé onemocnění slzného aparátu projevující se jako zduření, zarudnutí (erytém), otok (edém), hlenohnisavá sekrece a citlivost v oblasti vnitřního koutku oka. Zánět může být akutní nebo chronický.

__

__

Číst dál: Zánět slzného vaku, dakryocystitida – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Dakryolithiáza, kamének v slzovodu – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

dakryolithiaza kamenky v slznych cestach priznaky projevy symptomy pricina lecbaDakryolithiáza (anglicky dacryolithiasis) je výskyt dakryolithů („kamínků“) v slzných cestách. Může být zcela asymptomatická (bez příznaků), nebo způsobuje projevy obstrukce slzného aparátu, otok (edém) a nadměrné slzení (epifora). Komplikací mohou být opakující se (recidivující) akutní dakryocystitidy (zánět slzného vaku), nebo vznik chronické dakryocystitidy.

__

__

Číst dál: Dakryolithiáza, kamének v slzovodu – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Vrozený uzávěr slzovodu (ductus nasolacrimalis) – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

vrozeny uzaver slzovodu ductus nasolacrimalis priznaky projevy symptomy pricina lecbaVrozený uzávěr ductus nasolacrimalis, neboli vrozený uzávěr slzovodu (anglicky congenital nasolacrimal duct obstruction, dacryostenosis) je onemocnění slzného aparátu u novorozenců. Až 70 % novorozenců má tuto vrozenou neprůchodnost, ale pouze u 6 % z nich se projeví. Během několika prvních týdnů života se totiž většinou slzovod spontánně zprůchodní.

__

__

Číst dál: Vrozený uzávěr slzovodu (ductus nasolacrimalis) – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Syndrom svlačcového květu - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie

syndrom svlaccoveho kvetu priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografieSyndrom svlačcového květu (morning-glory syndrome) je vzácná jednostranná malformace optického nervu připomínající květ svlačce. Papila zrakového nervu je rozšířená, je zde vytvořena exkavace (jamka), uprostřed s šedobílou hmotou a celou ji obklopuje různě sytě pigmentovaný prstenec.

___

___

Číst dál: Syndrom svlačcového květu - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie

Handmannova anomálie papily – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

handmannova anomalie papily priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekHandmannova anomálie papily (syndrom svlačcového květu, anglicky Handmann´s anomaly of the optic disc, morning-glory syndrome) je vzácná jednostranná malformace optického nervu připomínající květ svlačce. Papila zrakového nervu je rozšířená, je zde vytvořena exkavace (jamka), uprostřed s šedobílou hmotou a celou ji obklopuje různě sytě pigmentovaný prstenec.

___

___

Číst dál: Handmannova anomálie papily – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

Další články v této kategorii