Neurologie, neurochirurgie

Apalický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

vigilni koma coma vigile priznaky projevy symptomyVigilní kóma, coma vigile je specifický druh kómatu, při němž pacient působí dojmem, že se probral. Má otevřené oči které však nesledují okolí a jen bezcílně bloudí, žvýká a polyká podanou potravu, ale není možné s ním navázat kontakt.
___
___

Číst dál: Apalický syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Hereditární spastická paraparéza - příznaky, projevy, symptomy

hereditarni spasticka parapareza priznaky projevy symptomyHereditární spastická paraparéza (synonymně familiární spastická paraparéza, Strümpell-(Erb)-Lorrainův syndrom; anglicky hereditary spastic paraplegia (HSP) je skupina dědičných neurodegenerativních onemocnění, pro které je charakteristická postupující ztuhlost a kontrakce (spasticita) svalů, a to v důsledku poškození či nesprávného fungování nervů.
___
___

Číst dál: Hereditární spastická paraparéza - příznaky, projevy, symptomy

Leighův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

leighuv syndrom priznaky projevy symptomyLeighův syndrom (synonymně subakutní nekrotizující encefalomyopatie, anglicky Leigh´s syndrome/disease) je vrozené metabolické onemocnění (porucha metabolismu sacharidů), u kterého dochází k postižení centrální nervové soustavy.
___
___

Číst dál: Leighův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Segawa syndrom, dopamin-responzivní dystonie - příznaky, projevy, symptomy

segawa syndrom dopamin responzivni dystonie priznaky projevy symptomySegawa syndrom (dopamin-responzivní dystonie, anglicky dopamine-responsive dystonia, DRD, hereditary progressive dystonia with diurnal fluctuation, Segawa's disease, Segawa's dystonia) je dědičné onemocnění, které je charakterizované mimovolným stahováním svalů (dystonií).
___
___

Číst dál: Segawa syndrom, dopamin-responzivní dystonie - příznaky, projevy, symptomy

Rasmussenova encefalitida, chronická fokální encefalitida - příznaky, projevy, symptomy

rasmussenova-encefalitida-chronicka-fokalni-encefalitida-priznaky-projevy-symptomyRasmussenova encefalitida (chronická fokální encefalitida, Rasmussen's encephalitis, chronic focal encephalitis, CFE) je vzácné zánětlivé neurologické onemocnění, vyznačující se častými a těžkými záchvaty ztráty motoriky a řeči, hemiparézou (ochrnutí na jedné straně těla), encefalitidou (zánět mozku) a demencí.

___

___

Číst dál: Rasmussenova encefalitida, chronická fokální encefalitida - příznaky, projevy, symptomy

Míšní infarkt, míšní ischemie - příznaky, projevy, symptomy

misni-infarkt-syndrom-zadni-misni-arterie-priznaky-projevy-symptomyMíšní infarkt (syndrom zadní míšní arterie, anglicky posterior spinal artery syndrome) se vznikem velmi podobá cévní mozkové příhodě. Příčinou vzniku je nejčastěji aterosklerotický plát, který bývá lokalizován v oblasti aorty. V případě uzavření zadní míšní arterie vzniká infarktové ložisko, které způsobí poškození míchy. Nejčastěji bývá postižena hrudní část míchy.

___
___

Číst dál: Míšní infarkt, míšní ischemie - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom míšní šedi, syndrom centrální míšní léze, central cord syndrome, CCS - příznaky, projevy

syndrom-misni-sedi-syndrom-centralni-misni-leze-central-cord-syndrome-ccs-priznaky-projevySyndrom míšní šedi (syndrom centrální míšní léze, anglicky central cord syndrome, CCS) je nejčastěji postižen krční úsek míchy. Je charakterizován ztrátou hybnosti, síly a citlivosti v pažích a rukou. Obvykle je příčinou traumatické poškození míchy v této oblasti. Toto poranění vede k postižení centrální šedé hmoty míchy.

___
___

Číst dál: Syndrom míšní šedi, syndrom centrální míšní léze, central cord syndrome, CCS - příznaky, projevy

Syndrom zadní míšní arterie - příznaky, projevy, symptomy

syndrom-zadni-misni-arterie-priznaky-projevy-symptomySyndrom zadní míšní arterie (míšní infarkt, anglicky posterior spinal artery syndrome) se vznikem velmi podobá cévní mozkové příhodě. Příčinou vzniku je nejčastěji aterosklerotický plát, který bývá lokalizován v oblasti aorty. V případě uzavření zadní míšní arterie vzniká infarktové ložisko, které způsobí poškození míchy. Nejčastěji bývá postižena hrudní část míchy.

___
___

Číst dál: Syndrom zadní míšní arterie - příznaky, projevy, symptomy

Spondylodiscitida, zánět páteře - příznaky, projevy, symptomy

spondylodiscitida-zanet-patere-priznaky-projevy-symptomySpondylodiscitida (anglicky spondylodiscitis, velmi obecně nekonkrétně neodborně a laicky nazývaný jako "zánět páteře") je zánětlivé onemocnění páteře, které se nejčastěji vyskytuje ve vyšším věku. Rozsev infekce probíhá nejvíce tzv. hematogenně (krevní cestou). Problémem tohoto onemocnění je to, že imituje běžné degenerativní onemocnění páteře a lékaři na něj často nemyslí, jelikož zánětlivé markery jsou v časných stádiích infekce v normě.

___
___

Číst dál: Spondylodiscitida, zánět páteře - příznaky, projevy, symptomy

Otřes míchy, komoce míšní - příznaky, projevy, symptomy

otres-michy-komoce-misni-priznaky-projevy-symptomyKomoce míšní (anglicky commotion of spinal cord) Míšní komoce představuje krátkodobé poškození motorických funkcí, sensitivního čití, ale také poruchu svěračů. Toto poškození je však vratné. Může trvat od několika minut až po několik hodin. Takovéto poškození míchy nejčastěji vzniká na podkladě nějakého poranění.

___

___

Číst dál: Otřes míchy, komoce míšní - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii