Neurologie, neurochirurgie

Boxerská demence, chronická traumatická encefalopatie - příznaky, projevy, symptomy

boxerska demence chronicka traumaticka encefalopatie priznaky projevy symptomyChronická traumatická encefalopatie, boxerská demence, dementia pugilistica (anglicky: chronic traumatic encephalopathy, CTE) je popisný termín označující globální dysfunkci mozku. Chronická traumatická encefalopatie je druh tzv. tautopatie , která se objevuje u hráčů kontaktních sportů (Americký fotbal, lední hokej, box, profesionální wrestling, bojové sporty celkově).

 

___

___

Číst dál: Boxerská demence, chronická traumatická encefalopatie - příznaky, projevy, symptomy

Strümpelova nemoc, choroba, Strümpelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

friedreich-strumpel-syndrom-friedreichova-ataxie-priznaky-projevy-symptomyFriedreich-Strümpel syndrom (Friedreichova ataxie, anglicky Friedreich's ataxia) je autozomálně recesivní dědičné onemocnění, které způsobuje poškození nervového systému. Ataxie označuje poruchu koordinace pohybů. Příčinou vzniku tohoto syndromu je degenerace nervové tkáně v míše. Jedná se zejména o poruchu senzorických neuronů, které řídí pohyb svalů na nohou a rukou.
___
___

Číst dál: Strümpelova nemoc, choroba, Strümpelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Difúzní axonální poranění mozku - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

difuzni axonalni poraneni priznaky projevy symptomy obrazek fotografieDifúzní axonální poranění (anglicky diffuse axonal injury) je těžký úraz mozku, při kterém dochází k potrhání vláken (axonů) v bílé hmotě mozkové. K tomuto poranění často dochází tzv. decelaračně-akceleračním mechanismem – tj. při velkém zrychlení následovaném prudkým zastavením pohybu, při němž se mozek může poranit o vnitřní lebeční kosti.

___

___

Číst dál: Difúzní axonální poranění mozku - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Syndrom kaudy equiny - příznaky, projevy, symptomy

syndrom kaudy equiny priznaky projevy symptomySyndrom kaudy (syndrom caudae equinae, anglicky cauda equina syndrome) je soubor příznaků způsobených poškozením kaudy. Jedná se o vážný neurologický stav, který je způsoben lézí nervových kořenů distální míchy, uspořádaných v durálním vaku do tvaru cauda equina (tedy koňského ocasu). Nejčastější příčinou bývá masivní mediální výhřez ploténky v této etáži (hl. etáže L4/L5, tj. v oblastimezi 4. a 5. bederním obratlem).

___

___

Číst dál: Syndrom kaudy equiny - příznaky, projevy, symptomy

Normotenzní hydrocefalus, NPH - příznaky, projevy, symptomy

normotenzni hydrocefalus nph priznaky projevy symptomyNormotenzní hydrocefalus (angl. NPH - normal pressure hydrocephalus) je komunikující hydrocephalus s normálním nitrolebečním tlakem. Je závažný a jde o jednu z mála léčitelných demencí. Hlavně se vyskytuje u mužů nad 60 let. Bohužel je nedostatečně diagnostikován, protože se na tuto klinickou jednotku často v praxi nemyslí.

___

___

Číst dál: Normotenzní hydrocefalus, NPH - příznaky, projevy, symptomy

Gliomatóza mozku, gliomatosis cerebri - příznaky, projevy, symptomy

gliomatoza mozku gliomatosis cerebri priznaky projevy symptomyGliomatóza mozku (anglicky: gliomatosis cerebri) je vzácné a obtížně diagnostikovatelné maligní onemocnění centrálního nervového systému. Typicky je postižena bílá mozková hmota v oblasti capsulae internae a přilehlých oblastí mozku se šířením směrem do mozkového kmene. Obvykle jsou postiženy obě mozkové hemisféry.

Číst dál: Gliomatóza mozku, gliomatosis cerebri - příznaky, projevy, symptomy

Charcotova nemoc - příznaky, projevy, symptomy

amyotroficka lateralni skleroza priznaky projevy pricina lecba 00Amyotrofická laterální skleróza (ALS, Lou Gehrigova choroba, Charcotova nemoc, motor neuron disease MND) je onemocnění u kterého je neznámá příčina. Dochází při něm k degeneraci centrálního i periferního motoneuronu. Jde o postižení multifokální s rychlou progresí, bez remisí. Postihuje svalové skupiny končetin, trupu a bulbárního svalstva. Projevy a příznaky (tedy klinický obraz), stejně jako léčba a prognóza jsou témata, která jsou obsažena v tomto článku. 

Charcotova nemoc

Číst dál: Charcotova nemoc - příznaky, projevy, symptomy

Lou Gehrigova nemoc - příznaky, projevy, symptomy

amyotroficka lateralni skleroza priznaky projevy pricina lecba 00Lou Gehrigova choroba (amyotrofická laterální skleróza ALS, též Charcotova nemoc, anglicky motor neuron disease MND) je onemocnění u kterého je neznámá příčina. Dochází při něm k degeneraci centrálního i periferního motoneuronu. Jde o postižení multifokální s rychlou progresí, bez remisí. Postihuje svalové skupiny končetin, trupu a bulbárního svalstva. Projevy a příznaky (tedy klinický obraz), stejně jako léčba a prognóza jsou témata, která jsou obsažena v tomto článku. 

Charcotova nemoc

Číst dál: Lou Gehrigova nemoc - příznaky, projevy, symptomy

Vigilní kóma, coma vigile - příznaky, projevy, symptomy

vigilni koma coma vigile priznaky projevy symptomyVigilní kóma, coma vigile je specifický druh kómatu, při němž pacient působí dojmem, že se probral. Má otevřené oči které však nesledují okolí a jen bezcílně bloudí, žvýká a polyká podanou potravu, ale není možné s ním navázat kontakt.
___
___

Číst dál: Vigilní kóma, coma vigile - příznaky, projevy, symptomy

Motor neuron disease MND - příznaky, projevy, symptomy

amyotroficka-lateralni-skleroza-priznaky-projevy-pricina-lecbaMotor neuron disease MND (amyotrofická laterální skleróza ALS, Lou Gehrigova choroba, Charcotova nemoc) je onemocnění u kterého je neznámá příčina. Dochází při něm k degeneraci centrálního i periferního motoneuronu. Jde o postižení multifokální s rychlou progresí, bez remisí. Postihuje svalové skupiny končetin, trupu a bulbárního svalstva. Projevy a příznaky (tedy klinický obraz), stejně jako léčba a prognóza jsou témata, která jsou obsažena v tomto článku. 

Charcotova nemoc

Číst dál: Motor neuron disease MND - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii