Neurologie, neurochirurgie

Poškození nervů alkoholem, alkoholická neuropatie - příčina, příznaky, projevy, léčba

alkoholicka_neuropatie_priznaky_projevy.jpegAlkohol má poměrně rozsáhlý vliv na celý organismus. Jeho nadužívání poškozuje celou řadu tkání a mezi tyto patří i mozek a periferní nervy. Poškození nervů z příčiny nadužívání alkoholu nazvýváme alkoholová (alkoholická) polyneuropatie.

___

Číst dál: Poškození nervů alkoholem, alkoholická neuropatie - příčina, příznaky, projevy, léčba

Parkinsonova choroba, nemoc - příznaky, projevy, symptomy

parkinsonova_nemoc_choroba_priznaky_projevy_symptomy_jak_se_nemoc_projevuje.jpegParkinsonova nemoc (choroba) je porucha tvorby dopaminu v bazálních gangliích v anatomické struktuře zvané nucleus niger. Stránka popisuje jak můžeme postižení odhalit z anamnézy (vyprávění pacienta) a klinických znaků.

___

___

Číst dál: Parkinsonova choroba, nemoc - příznaky, projevy, symptomy

Amyotrofická laterální skleróza, ALS - příznaky, projevy, léčba, prognóza, příčina

amyotroficka lateralni skleroza priznaky projevy pricina lecba 00Amyotrofická laterální skleróza (ALS, Lou Gehrigova choroba, Charcotova nemoc, motor neuron disease MND) je onemocnění u kterého je neznámá příčina. Dochází při něm k degeneraci centrálního i periferního motoneuronu. Jde o postižení multifokální s rychlou progresí, bez remisí. Postihuje svalové skupiny končetin, trupu a bulbárního svalstva. Projevy a příznaky (tedy klinický obraz), stejně jako léčba a prognóza jsou témata, která jsou obsažena v tomto článku. 

Charcotova nemoc

Číst dál: Amyotrofická laterální skleróza, ALS - příznaky, projevy, léčba, prognóza, příčina

Mozková smrt - příznaky, prokázání, angiografie, komisionální stanovení mozkové smrti

mozkova_smrt_priznaky_projevy_angiograficky_snimek.jpgStanovení mozkové smrti je zásadní diagnózou pro darování orgánů mrtvého pacienta k transplantaci orgánů (pacient s mozkovou smrtí bez spontánní dýchací aktivity a dalších projevů - viz níže - se považuje za mrtvého). K rozhodnutí o mozkové smrti je povolána komise lékařů. Ti rozhodnou o zda se jedná o tento stav organismu a následně o případném vyoperování orgánů a odpojení pacienta od přístrojů uchovávajících vitální funkce.
___
___

Číst dál: Mozková smrt - příznaky, prokázání, angiografie, komisionální stanovení mozkové smrti

Syndrom karpálního tunelu - příznaky, projevy, symptomy

syndrom-karpalniho-tulenelu-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieUž jste slyšeli něco co syndromu karpálního tunelu (SKT) a nyní přemýšlíte, jestli tímto úžinovým onemocněním trpíte? Zajímá vás, jaké jsou příznaky a projevy syndromu, tedy jak se projevuje? Pak čtěte dále.
___
___

Číst dál: Syndrom karpálního tunelu - příznaky, projevy, symptomy

Roztroušená skleróza - příznaky, projevy, symptomy roztroušené mozkomíšní sklerózy

jak-se-projevuje-roztrousena-skleroza-mozkomisni-sclerosis-multiplex-priznaky-projevy-symptomy-2Diagnostikovat roztroušenou mozkomíšní sklerózu není snadné proto, že její příznaky mohou být přítomny i u celé řady jiných neurologických, ale i systémových onemocnění. Tato stránka uvádí v přehledu necelou dvacítku nejčastěji vyskytovaných příznaků, na které si stěžují pacienti s roztroušenou mozkomíšní sklerózou.
 ___
___

Číst dál: Roztroušená skleróza - příznaky, projevy, symptomy roztroušené mozkomíšní sklerózy

Další články v této kategorii