Kardiologie, angiologie (srdce, cévy)

Infarkt myokardu u ženy - příznaky, projevy, symptomy

infarkt-myokardu-u-zeny-priznaky-projevy-symptomyInfarkt se vždycky projeví bolestí na hrudi, je to tak? Ne. Právě u žen jsou příznaky méně typické. Všechny projevy jsou svalovány na menopauzu, tedy tzv. klimakterický syndrom a pravá příčina potíží - ischemická choroba srdeční či infarkt myokardu mohou zůstat bez diagnózy a bez včasné léčby.
___
___

Číst dál: Infarkt myokardu u ženy - příznaky, projevy, symptomy

Hypertenzní krize - příznaky, projevy

hypertenzni-krize-priznaky-projevy-symptomy.jpgHypertenzní krize je nejčastěji komplikací neléčené nebo nedostatečně léčené dlouhodobé hypertenze, event. po přerušení její léčby (např. rebound fenomén po vynechání clonidinu). Může však také jít o první projev onemocnění (např. u feochromocytomu, těhotenské gestózy, stenózy renální tepny, akutní glomerulonefritidy apod.). Jako akutní neurogenní hypertenze se může objevit po úrazech hlavy, subarachnoidálním krvácení, může také doprovázet akutní infarkt myokardu nebo perioperační stavy.
___

Číst dál: Hypertenzní krize - příznaky, projevy

Vysoký krevní tlak, hypertenze - příznaky, projevy, symptomy

vysoky-krevni-tlak-hypertenze-priznaky-projevy-symptomy.jpg

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak, je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob. Toto onemocnění je v dnešní době masově rozšířené. Dle statistik se s hypertenzí léčí okolo 20% dospělých osob. Ačkoliv je toto číslo už tak dosti vysoké, nejsou v něm zahrnuti lidé, kteří hypertenzí sice trpí, ale neléčí se.


___
___

Číst dál: Vysoký krevní tlak, hypertenze - příznaky, projevy, symptomy

FIS, fibrilace síní - příznaky, projevy, symptomy

fibriliace_sini_srdce_priznaky_projevy_symptomy.jpgFibrilaci síní řadíme mezi poruchy srdečního rytmu. Příčinou je jakési  kroužení elektrických vzruchů v obou srdečních síních po měnících se okruzích. Činnost síní je absolutně nepravidelná a chaotická a vyznačuje se množstvím nepravidelných kontrakcí různých skupin svalových buněk předsíní. Vyskytuje se ve formě záchvatu nebo je trvalá. Mezi nejčastější příčiny fibrilace síní patří ischemická choroba srdeční, intoxikace, hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy), vady mitrální chlopně.
___
___

Číst dál: FIS, fibrilace síní - příznaky, projevy, symptomy

Vysoký krevní tlak - příznaky, projevy, symptomy

vysoky_krevni_tlak_hypertenze_priznaky_projevy_symptomy.jpgHypertenzí se podle WHO (světová zdravotnická organizace) rozumí trvalé zvýšení systolického či diastolického tlaku, a to nad hodnoty 140/90 mm Hg. Hypertenze způsobuje aterosklerotické změny na cévách a tím jejich zúžení. Mezi rizikové faktory hypertenze patří dědičná dispozice, kouření, obezita, nadměrné pití alkoholu, stres, zadržování vody.
___
___

Číst dál: Vysoký krevní tlak - příznaky, projevy, symptomy

Aneuryzma, aneurysma aorty - příznaky, projevy, symptomy

aneurysma_aorty_srdecnice_priznaky_projevy_symptomy.jpgAneuryzma znamená patologickou výduť na cévě, tedy aortě. Jedná se o ohraničené a trvalé rozšíření tepny, které je buď vrozené, nebo získané. Pravé aneurysma je tvořeno všemi vrstvami tepenné stěny a při nepravém aneuryzmatu jde o opouzdřený hematom (uzavřený krevní výron) spojený s cévním průsvitem. Nejčastější příčinou je ateroskleróza (kornatění) tepny. Na jeho vzniku se může podílet i vrozená méněcennost, úraz.
___
___

Číst dál: Aneuryzma, aneurysma aorty - příznaky, projevy, symptomy

Obstrukční choroba, ucpání tepen dolních končetin - příznaky, projevy, symptomy

obstrukcni_choroba_dolnich_koncetin_priznaky_projevy.jpgBolesti nohou (dolních končetin) při ucpání cév na dolních končetinách je nepříjemné a bolestivé onemocnění, které do jisté míry pacienta invalidizuje především z důvodu chůze, která se po krátké době stává bolestivou.

___

___

Číst dál: Obstrukční choroba, ucpání tepen dolních končetin - příznaky, projevy, symptomy

Žilní trombóza, hluboká flebotrombóza - příznaky, projevy, symptomy

hluboka_flebotromboza_obrazek.jpgJako flebotrmbózu označujeme stav, kdy dochází k zánětu hlubokých žil dolních končetin se vznikem krevní sraženiny - trombózy. Situace se významně častěji vyskytuje u dlouhodobě ležících osob nebo u lidí s varixy ("křečovými žilami"). K nemoci jsou také náchylnější lidé po operaci, ženy po porodu.

___

___

Číst dál: Žilní trombóza, hluboká flebotrombóza - příznaky, projevy, symptomy

Výduť aorty, aneurysma aorty - příznaky, projevy, symptomy

vydut_aorty_priznaky_projevy_klinicke_symptomy.jpg

Změny na hlavní tepně vedoucí krev ze srdce do všech dalších částí těla, mohou mít zcela fatální následky pro život. U pacientů postižených výdutí srdečnice dochází v 50% k úmrtí, dalších 50% pacientů je včas odhaleno a léčeno operativně. Z tohoto hlediska považujeme toto onemocnění za velmi nebezpečné a nevyzpitatelné.
___
___

Číst dál: Výduť aorty, aneurysma aorty - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii