Kardiologie, angiologie (srdce, cévy)

Bércové vředy - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

jak-se-projevuji-bercove-vredy-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieBércový vřed (latinsky ulcus cruris venosum, anglicky ulcer of leg) je cévní onemocnění projevující se různě velikou, lokalizovanou ztráta kožní a podkožní tkáně, případně i jiných – hlouběji uložených tkání. Příčinou je těžší stupeň chronické žilní nedostatečnosti – městnající krev má za následek ischemii (neprokrvení, neokysličení) lokálních tkaní a tím jejich odumření (nekrózu).

___

___

Číst dál: Bércové vředy - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

Nízký krevní tlak, hypotenze - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-nizky-krevni-tlak-hypotenze-priznaky-projevy-symptomyDlouhodobě opakovaně naměřené hodnoty, nižší než 100/60 mm Hg (torru) se označují jako hypotenze. Opakovaně měřený tlak krve nad 140/90 je pak hypertenze. Chronicky snížený krevní tlak je důsledkem poruchy regulačních mechanismů, které jsou zodpovědné za řízení krevního tlaku. Jde často o onemocnění periferních nervů. K poškození může dojít při cukrovce, vlivem nedostatku vitamínů nebo u alkoholiků. K chronické hypotenzi vedou i poruchy orgánů s vnitřní sekrecí, které ovlivňují dostatečný krevní tlak.

___

___

Číst dál: Nízký krevní tlak, hypotenze - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom Klippel-Trenaunay - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-pojevuje-syndrom-Klippel-Trenaunay-priznaky-projevy-symptomy-5Syndrom Klippelův Trénaunayův (anglicky Klippel Trenaunay syndrome) je vrozená anomálie postihující dolní končetinu. Jedná se o hypoplazii či aplázii (nevyvinutí či chybění) hlubokého žilního systému končetiny, kdy je povrchový žilní systém zachován. Potíže přicházejí obvykle až v dospělosti. Diagnostika se realizuje pomocí flebografie (kontrastní RTG zobrazení žil postižené končetiny). Léčba: terapie je symptomatická – elastické banzáže postižené končetiny, ošetření lokálních ulcerací (vředů). 

___

___

Číst dál: Syndrom Klippel-Trenaunay - příznaky, projevy, symptomy

Embolizace plic, plicní embolie - příznaky, projevy, symptomy

embolizace-plic-plicni-embolie-priznaky-projevy-symptomyPlicní embolie (anglicky pulmonary embolism) je závažné, život ohrožující postižení kradiovaskulárního systému, které znemožňuje normální průtok odkysličené krve do plic. Závažnost plicní embolizace je přímo úměrná velikosti embolu. Plicní embolie mají vždy nejistou až špatnou prognózu. Menší sraženiny je možné "rozpustit", větší sraženiny vedou často k rychlému úmrtí (mají fatální následky). Zdrojem embolizace jsou nejčastěji žíly dolních končetin.

___

___

Číst dál: Embolizace plic, plicní embolie - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom horní duté žíly - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-syndrom-horni-dute-zily-priznaky-projevy-symptomy-3Syndrom horní duté žíly (anglicky superior vena cava syndrome) je soubor příznaku vyvíjející se při překážce toku v horní duté žíle. Příčinou jsou nejčastěji nádory mezihrudí (mediastina) – např. lymfom, dále nádory plic – jak zhoubné tak i ty nezhoubné,  dále může být důvodm trombóza horní duté žíly. Při zhoršení průtoku krve horní dutou žilou se začne žilní krev hromadit v oblasti hlavy, krku a horních končetin. 

___

___

Číst dál: Syndrom horní duté žíly - příznaky, projevy, symptomy

Srdeční tamponáda - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-srdecni-tamponada-priznaky-projevy-symptomyTamponáda srdce (srdeční tamponáda) je definována jako rychlé nahromadění tekutiny v osrdečníku (perikardiální dutině, perikardiálním vaku), omezující plnění komor natolik, že je život ohrožující v důsledku zhroucení cirkulace v důsledku snižování srdečního výdeje. Nejčastější příčinou jsou metastatická postižení perikardu (osrdečníku) při nádorovém onemocnění plic, další příčinou může být ruptura myokardu poškozeného předchozím infarkterm. 

___

___

Číst dál: Srdeční tamponáda - příznaky, projevy, symptomy

Flebitida, flebotrombóza, zánět žil - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-flebitida-hluboka-flebotromboza-zanet-zil-priznaky-projevy-symptomyZánět žil (latinsky flebitis, flebitida) je onemocnění, které může pacienta ohrozit na jeho životě embolizací do plic (plicní embolie). Choroba se často vyskytuje v místě, kde je krevní sraženina. Za zpomalení průtoku cévou, poškozením cévní stěny nebo změny vlastností krve odpovídá mnoho faktorů. K příčinám onemocnění patří např. dlouhodobá nehybnost (jízda motorovými vozidly), delší stání, sezení, obezita, poruchy srážlivosti krve, nádorová onemocnění, poranění končetin, chirurgické výkony, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, létání letadlem.

___

___

Číst dál: Flebitida, flebotrombóza, zánět žil - příznaky, projevy, symptomy

Srdeční selhání, selhávání - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-srdecni-selhani-selhavani-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieSrdeční selhání je stav kdy srdce není schopno udržet takový srdeční výdej krve, aby pokrývalo objemově potřeby organismu. Jednoduše řečeno můžeme tedy říci, že nedostatečně plní funkci svalové pumpy. Srdeční slabost či selhání klasifikujeme podle různých hledisek. Dle rychlosti selhání na akutní čí chronické, dle selhávající komory na pravostranné, levostranné či oboustranné.  

___

___

Číst dál: Srdeční selhání, selhávání - příznaky, projevy, symptomy

Cor pulmonale - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-cor-pulmonale-priznaky-projevy-symptomy-ioCor pulmonale je termín, který značí chorobné zvětšení svaloviny a objemu pravé srdeční komory. Příčinou je plicní hypertenze v důsledku plicních onemocnění (CHOPN, plicní fibróza) nebo akutní plicní embolie. Porucha funkce pravé srdeční komory může zahrnovat celou škálu stavů od mírných poruch až po úplné srdeční selhávání.

___

___

Číst dál: Cor pulmonale - příznaky, projevy, symptomy

Infekční endokarditida - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-infekcni-endokarditida-priznaky-projevy-symptomyJe bakteriální zánět endokardu (vnitřní srdeční výstelky). Onemocnění obvykle postihuje i srdeční chlopně a to zejména ty, které jsou postižené vadou či kacifikacemi(zvápenatělé) a umělé chlopenní náhrady. Typické jsou vegetace – hmota tvořená bakteriemi, krevními destičkami, bílými krvinkami a fibrinem.

___

___

Číst dál: Infekční endokarditida - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii