Kardiologie, angiologie (srdce, cévy)

Cor triatriatum, triatriální srdce - příznaky, projevy, symptomy

cor-triatriatum-triatrialni-srdce-priznaky-projevy-symptomyCor triatriatum (triatriální srdce, anglicky triatrial heart) je vrozená vada srdce, při které je přítomna tenká membrána v oblasti pravé či levé síně a síň je tak rozdělena na dvě části. Srdce je pak tedy tvořeno třemi síněmi a dvěma komorami. Cor triatriatum představuje 0,1% všech vrozených srdečních vad a často (až v 50% případů) je spojena s dalšími srdečními vadami.

___
___

Číst dál: Cor triatriatum, triatriální srdce - příznaky, projevy, symptomy

Jaterní veno-okluzivní choroba, nemoc (VOD) - příznaky, projevy, symptomy

jaterni-veno-okluzivni-choroba-nemoc-vod-priznaky-projevy-symptomyJaterní veno-okluzivní choroba (veno-okluzivní onemocnění, VOD, anglicky hepatic veno-occlusive disease) je stav, při kterém dojde k ucpání některé z malých cév v játrech. Často se vyskytuje jako komplikace při vysoko dávkované chemoterapii před transplantací kostní dřeně. Kromě chemoterapie může být příčinou i požití rostlinných alkaloidů, jako je pyrrolizidin (v některých bylinných čajích). 
___
___

Číst dál: Jaterní veno-okluzivní choroba, nemoc (VOD) - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom karotického sinu - příznaky, projevy, symptomy

syndrom-karotickeho-sinu-priznaky-projevy-symptomySyndrom karotického sinu (anglicky carotic/carotid sinus hypersensitivity, CHS) je reakce baroreceptoru, který se nachází na krkavici, která je způsobena nadměrnou stimulací tohoto baroreceptoru. Následkem této reakce je snížení průtoku krve v mozku a tím vznikají závratě ad. symptomy. Tento syndrom se vyskytuje především u starších mužů a je častou příčinou nevysvětlitelných pádů, náhlého snížení krevního tlaku či mdlob.
___
___

Číst dál: Syndrom karotického sinu - příznaky, projevy, symptomy

Syndrom střední třídy - příznaky, projevy, symptomy

syndrom-stredni-tridy-priznaky-projevy-symptomyEconomy class syndrom (syndrom střední třídy, anglicky economy class syndrome, ECS) je pojem, který se v poslední době dostává stále více do podvědomí. Týká se především cestujících v letadle, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti třídou economy. Většinou se jedná o lety delší než 5 hodin.
___
___

Číst dál: Syndrom střední třídy - příznaky, projevy, symptomy

Keshanská, Keshanova nemoc - příznaky, projevy, symptomy

keshanska-keshanova-nemoc-priznaky-projevy-symptomyKeshanská nemoc (anglicky Keshan disease) je onemocnění, které je řazeno mezi tzv. městnavé kardiomyopatie. Kardiomyopatie jsou onemocnění vlastního srdečního svalu. Městnavá znamená, že v takto postiženém srdci se hromadí krev. Příčinou Keshanské nemoci je nedostatek selenu a zároveň nákaza mutovaným kmenem viru ze skupiny coxsackieviry.
___
___

Číst dál: Keshanská, Keshanova nemoc - příznaky, projevy, symptomy

Trombangitis obliterans, Buergerova choroba - příznaky, projevy, symptomy

trombangitis-obliterans-buergerova-choroba-priznaky-projevy-symptomyTrombangitis obliterans (Buergerova choroba, Buerger's disease) je v dnešní době velmi vzácné onemocnění postihující především mladé muže a kuřáky. Bývá příčinou opakovaných amputací dolních i horních končetin. Bohužel ani dnes neznáme přesnou příčinu vzniku onemocnění. Pravděpodobně se uplatňují dědičné vlivy (více se vyskytuje u žluté rasy – Asie).
___
___

Číst dál: Trombangitis obliterans, Buergerova choroba - příznaky, projevy, symptomy

Eisenmengerův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

eisenmengeruv-syndrom-priznaky-projevy-symptomyEisenmengerův syndrom (zkratka ES, Eisenmengerova reakce, tardivní cyanóza, anglicky Eisenmenger's syndrome) je definován jako proces, při němž dochází k levopravému zkratu způsobenému vrozenou srdeční vadou (defektem komorového septa nebo méně často defektem síňového septa). Ta vzniká již při nitroděložním vývoji srdce a způsobuje zvýšené proudění krve přes plicní cévy, což má za následek plicní hypertenzi, tím dochází ke zvýšeným tlakům v pravém srdci a následně tedy levopravému zkratu.
___
___

Číst dál: Eisenmengerův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Zlodějský fenomén, subclavian steal syndrome - příznaky, projevy, symptomy

zlodejsky-fenomen-subclavian-steal-syndrom-priznaky-projevy-symptomySubclavian steal syndrom (zkratka SSS, anglicky subclavian steal syndrome, česky zlodějský fenomén) je stav, při kterém nedochází k dostatečnému průtoku krve podklíčkovou tepnou (a. subclavia). Toto je zapříčiněno její obliterací (ucpáním). Vzhledem k tomu, že je podklíčková tepna uzavřena, krev se do horní končetiny musí dostávat z jiného zdroje a to především z vertebrálních tepen, což však probíhá na úkor oběhu krve v mozku.
___
___

Číst dál: Zlodějský fenomén, subclavian steal syndrome - příznaky, projevy, symptomy

Akutní koronární syndrom - příznaky, projevy, symptomy

akutni-koronarni-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieAkutní koronární syndrom (Acute coronary syndrome, ACS) je označení používající se pro formy koronární nemoci, u nichž je příčinou ucpání či zmenšení průsvitu tepny zásobující srdce (tzv. koronární tepna, odtud název syndromu). Příčinou ucpání bývá nejčastěji trombus (sraženina) či aterosklerotický plát.
___
___

Číst dál: Akutní koronární syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Povrchový zánět žil, thromboflebitis superficialis - příznaky, projevy, obrázek, fotografie

povrchovy-zanet-zil-thrombophlebitis-superficialis-priznaky-projevy-obrazek-fotografie-66Thrombophlebitis superficialis (Mondorova nemoc, povrchový zánět žil, Mondor's disease, Mondor's syndrome of superficial thrombophlebitis) vzniká nejčastěji v „křečových“ žilách, tzv. varikózně změněných. Nejčastěji bývá postižena žíla dolních končetin. Onemocnění není nějak vážné a snadno léčitelné.
___
___

Číst dál: Povrchový zánět žil, thromboflebitis superficialis - příznaky, projevy, obrázek, fotografie

Další články v této kategorii