Kardiologie, angiologie (srdce, cévy)

Koronární syndrom X – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

koronarni syndrom x priznaky projevy symptomy pricina lecbaKoronární syndrom X (anglicky cardiac syndrome X) je zvláštní druh anginy pectoris (svíravá bolest za hrudní kostí, projev ischemické choroby srdeční), která je způsobená omezenou vasodilatací (rozšíření cév) koronární mikrocirkulace z důvodu endoteliální dysfunkce (porucha cévní výstelky).

___

___

Číst dál: Koronární syndrom X – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba

Kussmaulova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

kussmaullova nemoc priznaky projevy symptomyPolyarteritis nodosa (angl. polyarteritis nodosa, panarteritis nodosa, Kussmaul disease, PAN) je onemocnění malých a středních tepen (arterií). Je charakterizována postižením všech tří vrstev stěny cév vedoucí ke vzniku mnohočetných výdutí (aneurysmat), krevních sraženin (trombů) a infarzací.

___

___

Číst dál: Kussmaulova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, diagnostika

Křečové žíly, varixy - příznaky, projevy, symptomy, komplikace, léčba, příčina, diagnostika

Žilní varixy dolních končetin (křečové žíly, žilní městky, angl. varicose veins) jsou definovány jako rozšíření povrchových žil dolních končetin. Příčiny vzniku můžou být různé: narušení žilní stěny, porucha funkce žilních chlopní, hluboká žilní trombóza, hormonální změny v těhotenství. 

___

___

Číst dál: Křečové žíly, varixy - příznaky, projevy, symptomy, komplikace, léčba, příčina, diagnostika

Hypertrofická kardiomyopatie HKMP - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

hypertroficka kardiomyopatie hkmp priznaky projevy symptomyHypertrofická kardiomyopatie (HKMP, angl. hypertrophic cardiomyopathy). Kardiomyopatie jsou nemoci srdečního svalu (myokardu), které jsou sdružené s poruchou srdečních funkcí. Hypertrofická kardiomyopatie je dědičné onemocnění, které je charakterizované koncentrickou hypertrofií (zmohutněním svaloviny) srdce. Díky zmohutnění stěny srdce se zmenší objem levé komory a je porušeno její plnění. 

___

___

Číst dál: Hypertrofická kardiomyopatie HKMP - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Restriktivní kardiomyopatie RKMP - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

restriktivni kardiomyopatie rkmp priznaky projevy symptomyRestriktivní kardiomyopatie (RKMP, angl. restrictive cardiomyopathy). Kardiomyopatie jsou nemoci srdečního svalu (myokardu), které jsou sdružené s poruchou srdečních funkcí. Pro restriktivní kardiomyopatii je typické restriktivní (omezené) plnění komor srdce s normální nebo téměř normální systolickou funkcí (normální stah srdce). Stěny komor nejsou nijak ztluštělé. Jedná se o vzácnou chorobu.

___

___

Číst dál: Restriktivní kardiomyopatie RKMP - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Dilatační kardiomyopatie DKMP - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

dilatacni kardiomyopatie priznaky projevy symptomyDilatační kardiomyopatie (DKMP, angl. dilated cardiomyopathy). Kardiomyopatie jsou nemoci srdečního svalu (myokardu), které jsou sdružené s poruchou srdečních funkcí. Dilatační kardiomyopatie znamená roztažení (dilataci) srdečního svalu. Stěna srdce se stává tenkou a tak je porušena schopnost stahu (kontrakce) srdce.

___

___

Číst dál: Dilatační kardiomyopatie DKMP - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom ruka-srdce, Holtové-Oramův syndrom, Holt-Oram syndrome - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

syndrom ruka srdce holtove oramuv syndrom holt oram syndromeSyndrom ruka-srdce aneb Holtové - Oramův syndrom (anglicky Holt-Oram syndrome) je dědičné onemocnění postihující srdce (defekt síňové přepážky) a kosti horní končetiny. Postižený rodič má 50% riziko, že jeho potomek bude postižen stejnou vadou. Dívky i chlapci jsou postiženi stejnou měrou. 85% syndromů ruka-srdce vznikají nově.

___

___

Číst dál: Syndrom ruka-srdce, Holtové-Oramův syndrom, Holt-Oram syndrome - příznaky, projevy, symptomy,...

Syndrom diabetické nohy, diabetická noha - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

syndrom diabeticke nohy diabeticka noha priznaky projevy symptomy fotografieSyndrom diabetické nohy, diabetická noha (angl. diabetic foot, diabetic foot syndrome) je označení pro postižení tkání dolních končetin od kotníku dolů (včetně kotníků). Řadí se mezi chronické komplikace diabetu (cukrovky). Hlavní příčinou těchto změn je neuropatie, kdy dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi poškozuje funkci a strukturu periferních nervů a také ischemie (nedostatečné prokrvení).

___

___

Číst dál: Syndrom diabetické nohy, diabetická noha - příznaky, projevy, symptomy, fotografie

Lerichův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

lerichuv syndrom priznaky projevy symptomyLerichův syndrom (synonymně aortoiliacká okluzivní choroba, anglicky Leriche´s syndrome, aortoiliac occlusive disease) je forma ischemické choroby dolních končetin. Konkrétně se jedná o uzávěr břišní aorty nad jejím rozdvojením a/nebo obou společných pánevních tepen na aterosklerotickém podkladě. Na vzniku nových případů ischemické choroby dolních končetin se nejvíce podílejí 2 rizikové faktory – kouření a cukrovka.

___

___

Číst dál: Lerichův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Dresslerův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

dressleruv syndrom priznaky projevy symptomyDresslerův syndrom (anglicky Dressler´s syndrome) je sekundárně vzniklý zánět osrdečníku (perikarditida) či pohrudnice (pleuritida) popřípadě i plic a ramen objevující se několik týdnů po prodělaném infarktu myokardu či srdeční operaci.

___

___

Číst dál: Dresslerův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii