Gastroenterologie, proktologie

Zánět žaludku, gastritida - příznaky, projevy, symptomy

zanet_zaludku_gastritida_priznaky_projevy_symptomy.jpgOnemocnění žaludku, charakterizované zánětem nebo drážděním sliznice žaludku. Její příznaky se mohou objevit náhle – akutní gastritida nebo se mohou rozvinout pozvolna – chronická gastritida. Příčinou je řada faktorů. Mezi nejčastější z nich patří např. Helicobacter pylori, špatný životní styl – konzumace alkoholu, kouření, nadměrný stres, dlouhodobé užívání některých léků.
___
___

Číst dál: Zánět žaludku, gastritida - příznaky, projevy, symptomy

Ulcerozní kolitida - příznaky, projevy, symptomy

ulcerozni_kolitida_priznaky_projevy_symptomy.jpgUlcerózní kolitida patří do nespecifických střevních zánětů. Jde o chronické onemocnění, při kterém se střídá období bezpříznakové s fázemi projevů nemoci. Poškozuje sliznici a působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Tyto změny začínají v rektu a šíří se vzestupně na tračník tlustého střeva. Málokdy tyto změny postihnou i tenké střevo.
___
___

Číst dál: Ulcerozní kolitida - příznaky, projevy, symptomy

Crohnova choroba, Crohnova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, obrázky

crohnova_choroba_priznaky_projevy.jpgCrohnova choroba je spolu s ulcerózní kolitidou poměrně vzácným typem zánětu trávící trubice. Tímto zánětem může být postižena kterákoliv část trávící trubice, nejčastěji to však bývá konec tenkého střeva. Nemoc se objevuje spíše u mladých lidí ve věku mezi 20 až 30 lety.

___

___

Číst dál: Crohnova choroba, Crohnova nemoc - příznaky, projevy, symptomy, obrázky

Gastroezofageální reflux - příznaky, projevy, symptomy

gastroezofagealni-reflux-priznaky-projevy-symptomy.jpgJde o onemocnění způsobené zpětným tokem žaludečního obsahu do jícnu, pří nedostatečnosti dolního jícnového svěrače. Vznikají opakovaně nepříjemné obtíže a objektivizovatelné změny na žaludeční sliznici. Onemocnění má dva typické příznaky: pálení žáhy (pyróza) a regurgitace žaludečního obsahu do jícnu či do úst.
___
___

Číst dál: Gastroezofageální reflux - příznaky, projevy, symptomy

Cirhóza jater - příznaky, projevy, symptomy

cirhoza_jater_priznaky_projevy_symptomy.jpgJedná se o chronické jaterní onemocnění, při kterém dochází k vazivové přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště. Ve většině případů je způsoben dlouhodobým nadužíváním (abúzem) alkoholu. Cirhotici umírají v průměru o 10 let dříve.

___

___

Číst dál: Cirhóza jater - příznaky, projevy, symptomy

Zánět slinivky břišní, pankreatitida - příznaky, projevy, symptomy

akutni_chronicka_pankreatitida_priznaky_projevy_symptomatika.jpegJako akutní nebo chronickou pancreatitis označujeme stav, kdy dojde k zanícení orgánu s vnitřní sekrecí - slinivky břišní. Stav je v akutním stadiu závažný a může ohrozit i život pacienta. Zánět obecně je vyvolán např. mechanickou obstrukcí žlučovým kamenem nebo dlouhodobým nadužíváním alkoholu, závažnou dietní chybou apod..

___

Číst dál: Zánět slinivky břišní, pankreatitida - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii