Gastroenterologie, proktologie

Syndrom propustného střeva, syndrom zvýšené propustnosti střeva - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-syndrom-zvysene-propustnosti-streva-priznaky-projevy-symptomySyndrom zvýšené propustnosti střeva (anglicky leaky gut syndrome) představuje chorobný stav, kdy se mezi jednotlivými střevními buňkami střevní sliznice vytvoří velké prostory. Přes tyto "díry" mohou do krevního oběhu pronikat bakterie, toxiny a částice jídla, které by se sem normálně nedostaly. Velké molekuly potravy a toxické látky ale do krevního oběhu nepatří, proto se naše tělo brání a výsledkem celého procesu je produkce protilátek nejen proti těmto částicím, ale také proti zdravým tkáním našeho těla. 

___

___

Číst dál: Syndrom propustného střeva, syndrom zvýšené propustnosti střeva - příznaky, projevy, symptomy

Ezofagitida, zánět jícnu - příznaky, projevy, symtpomy

jak-se-projevuje-zanet-jicnu-ezofagitis-priznaky-projevy-symptomy-2Zánět jícnu neboli ezofagitida je akutní nebo chronický zánět sliznice jícnu, který většinou není infekční. Příčinou je obvykle důsledek refluxního onemocnění, alkoholismus, poleptání kyselinou nebo louhem, důsledek ozařování nebo zavedení žaludeční sondy, určité léky, velmi zřídka v důsledku plísňové nebo virové infekce (především u osob s oslabenou imunitou).
___

___

Číst dál: Ezofagitida, zánět jícnu - příznaky, projevy, symtpomy

Anální fisura, řitní trhlina - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-ritni-trhlina-fissura-ani-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieAnální ragády jsou drobné trhliny ve sliznici řitního otvoru, pokud zasahují do hlubších vrstev tak již hovoříme o fisuře (fissura ani, anglicky anal fissure). Příčinou nejčastěji bývá tuhá stolici a tlak při defekaci. Nelze ani vyloučit poranění při manipulaci v řitním otvoru (anální styk, digitální-pomocí prstu vybavování stolice…). Onemocnění typické pro pacienty trpící zácpou, kdy při defekaci je stolice objemná a tuhá a musí být vyvinutý nadměrný tlak.

___

___

Číst dál: Anální fisura, řitní trhlina - příznaky, projevy, symptomy

Portální hypertenze – příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-portalni-hypertenze-priznaky-projevy-symptomy-3Portální hypertenze (anglicky portal hypertension) znamená zvýšení krevního tlaku v portálním (vratnicová žíla) řečišti v důsledku onemocnění jater či překážky v průtoku krve jak v před tak za játry i v játrech.  Normální hodnota tlaku v portálním řečišti je 5 mm Hg sloupce, nad 11mmHg sloupce hrozí vznik závažných komplikací portální hypertenze – jako je například vznik jícnových varixů (rozšířené žilní pleteně v přechodu jícnu do žaludku a riziko jejich krvácení, které leckdy může být smrtelné. 

___

___

Číst dál: Portální hypertenze – příznaky, projevy, symptomy

Cholecystolitiáza, žlučníkové kameny - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-cholecystolitiaza-zlucove-zlucnikove-kameny-priznaky-projevy-symptomy-2Cholecystolitiáza neboli žlučníkové kameny (anglicky gallstone disease) patří mezi nejčastější onemocnění zažívacího systému. Častěji postiženy ženy a to až ve 24%. Na vzniku se hlavně podílí dietní faktory a životospráva, dále se uplatňuje vliv genetické dispozice.  Diagnóza se určí pomocí ultrazvuku břicha, při výskytu kamínku ve žlučovodu také ERCP či MRCP. Přítomnost kamenů ve žlučníku se považuje za riziko vzniku rakoviny žlučníku.

___

___

Číst dál: Cholecystolitiáza, žlučníkové kameny - příznaky, projevy, symptomy

Choledocholitiáza, kameny ve žlučovodu - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-choledocholitiaza-kamen-ve-zlucovodu-priznaky-projevy-symptomyCholedocholithiáza neboli kameny ve žlučových cestách značí přítomnost kamínků v extrahepatalních (mimojaterních) nebo intrahepatálních (nitrojaterních) žlučových cestách. Výskyt stoupá s věkem. Konkrementy (kamínky) mohou buď primárně (prvotně) vzniknout ve žlučových cestách, nebo sekundárně (druhotně) sem vycestovat ze žlučníku.

___

___

Číst dál: Choledocholitiáza, kameny ve žlučovodu - příznaky, projevy, symptomy

Whippleova choroba, intestinální lipodystrofie - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-whippleova-choroba-intestinalni-lipodystrofie-priznaky-projevy-symmptomy-obrazek-fotografieWhippleova choroba neboli intestinální lipodystrofie je vzácné systémové, chronické onemocnění infekčního původu, způsobené mikrobem Tropheryma whipplei. Není znám přenos choroby z člověka na člověka ani zdroj infekce. Pro diagnózu je nezbytná biopsie z duodena(dvanáctníku). Obvykle je postiženo zažívací ústrojí, ale může být postižena i centrální nervová soustava nebo srdeční sval, ledviny, klouby, oči.

___

___

Číst dál: Whippleova choroba, intestinální lipodystrofie - příznaky, projevy, symptomy

Jaterní selhání - příznaky, projevy, symptomy

selhani-jater-priznaky-projevy-symptomy.jpg Jaterní selhávání, selhání je stav, kdy játra přestávají plnit své funkce, které jsou pro život nezbytné. To způsobí rozvrat vnitřního prostředí organismu (homeostázy). Mezi nejdůležitější funkce jater patří detoxikace cizorodých látek v těle, skladování důležitých látek jako je cukr glukóza, vitamin A, vitamin B12, železo nebo měď a také produkce žlučových kyselin, bílkovin nebo látek nutných pro krevní srážlivost. Jaterní selhání rozdělujeme na akutní a chronické. Nejčastější příčiny jsou těžký zánět jater (virová hepatitida), otrava toxickými látkami (léky, houby), rozsáhlé nádorové onemocnění jater nebo alkoholická cirhóza.

Číst dál: Jaterní selhání - příznaky, projevy, symptomy

Žaludeční vředy - příznaky, projevy, symptomy

zaludecni-dvanactnikove-vredy.jpgJedná se o psychosomatické onemocnění. Vředem označujeme slizniční defekt, který se vyskytuje v místě působení kyseliny chlorovodíkové. Vředy proto nalézáme v místech, které jsou nejvíce vystaveny působení této kyseliny, tedy v žaludku a bulbu duodena (první část dvanáctníku). Protože se vředy často vrací (recidivují), mluvíme o vředové chorobě, charakterizované výskytem vředů a přítomností bakterie Helicobacter pylori na sliznici žaludku.
___
___

Číst dál: Žaludeční vředy - příznaky, projevy, symptomy

Refluxní choroba jícnu - příznaky, projevy, symptomy

refluxni-choroba-jicnu-priznaky-projevy-symptomy.jpgJde o onemocnění způsobené zpětným tokem žaludečního obsahu do jícnu, pří nedostatečnosti dolního jícnového svěrače. Vznikají opakovaně nepříjemné obtíže a objektivizovatelné změny na žaludeční sliznici. Onemocnění má dva typické příznaky: pálení žáhy (pyróza) a regurgitace žaludečního obsahu do jícnu či do úst.
___
___

Číst dál: Refluxní choroba jícnu - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii