Gastroenterologie, proktologie

Budd-Chiariho syndrom - příznaky, projevy, symptomy

budd-chiariho-syndrom-priznaky-projevy-symptomyBudd-Chiariho syndrom (anglicky Budd-Chiari syndrome) je onemocnění, které je zapříčiněno uzávěrem jaterních žil. Klasicky se projevuje triádou – bolestí břicha, ascitem (zvýšené množství tekutiny v břišní dutině) a hepatomegalií (zvětšením jater). Průběh tohoto syndromu může být fulminantní (velmi prudce probíhající), akutní, chronický nebo asymptomatický.
___
___

Číst dál: Budd-Chiariho syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Steatóza jater, jaterní steatóza - příznaky, projevy, symptomy

steatoza-jater-jaterni-steatoza-priznaky-projevy-symptomySteatóza jater (latinsky steatosis hepatis, anglicky fatty liver) - jaterní steatoza neboli ztukovatění jater se řadí mezi nejčastější jaterní poruchy. Jde o metabolickou vadu. Jaterní steatóza vzniká na základě přeměny jaterní tkáně při narušení fyziologických pochodů. Vyskytuje se především u dospělých, ale může se objevit také u dětí.
___
___

Číst dál: Steatóza jater, jaterní steatóza - příznaky, projevy, symptomy

Prezidentská nemoc - příznaky, projevy, symptomy

prezidentska-nemoc-priznaky-projevy-symptomyDivertikulóza je střevní onemocnění, které je definováno jako mnhočtný výskyt výchlipek na tlustém střevě, převážně v jeho koncové části. Příčinou je nesprávné stravování s nedostatkem vlákniny, které vede k zácpě (obstipaci). V důsledku toho se svalovina střevní stěny musí hodně stahovat, aby stolice prošla. Přitom vznikají ve střevní stěně vysoké tlaky. Tyto tlaky mohou způsobit vznik vakovitých vyklenutí střevní stěny – toto jsou ty divertikly.

___

___

Číst dál: Prezidentská nemoc - příznaky, projevy, symptomy

Chilaiditiho syndrom - příznaky, projevy, symptomy

chilaiditiho-syndrom-priznaky-projevy-symptomyChilaiditiho syndrom (anglicky Chilaiditi syndrome) je označení pro vzácnou anatomickou odchylku. Ve většině případů se tato odchylka nijak klinicky neprojevuje, ovšem pokud se projeví, může znamenat citelné komplikace pro pacienta. Příčina tohoto onemocnění není dosud zcela jasná.
___
___

Číst dál: Chilaiditiho syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Dráždivý tračník - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

drazdivy-tracnik-priznaky-projevy-symptomyDráždivý tračník (anglicky irritable bowel syndrome, latinsky colon irritabile, česky synonymně střevní neuróza, dráždivé střevo, funkční dolní dyspepsie) je onemocnění, které dokáže člověku velmi znepříjemnit život. Nejedná se tzv. o poruchu organickou, organismus není tedy nějak poškozen. Toto onemocnění je v populaci poměrně časté. Jak bylo uvedeno v předchozí větě, nejde o poruchu organickou, nýbrž o poruchu funkční, konkrétně jde o funkční onemocnění tlustého střeva (funkční kolopatie).
___
___

Číst dál: Dráždivý tračník - příznaky, projevy, symptomy, fotografie, obrázek

Nekrotizující enterokolitida - příznaky, projevy, symptomy

nekrotizujici-enterokolitida-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografie-3Nekrotizující enterokolitida (anglická zkratka NEC, anglicky necrotising enterocolitis) patří mezi akutní zánětlivé onemocnění, které se vyskytuje převážně u novorozenců, ale také u dospívajících a dospělých. Na jejím vzniku se podílí mnoho faktorů. Je charakterizována poškozením střevní sliznice po celé její tloušťce, čímž může dojít až k perforaci (protržení) střevní stěny.
___
___

Číst dál: Nekrotizující enterokolitida - příznaky, projevy, symptomy

Žloutenka, nemoc špinavých rukou, hepatitida, zánět jater - příznaky, projevy, symptomy

Slovo hepatitida (žloutenka, zánět jater, hepatitis) pochází z řeckého hepar (játra) a koncovky itis (zánět). Hepatitida je stav, který je definovaný zánětem jater s přítomností zánětlivých buněk. Hepatitidu dělíme na akutní a chronickou, kdy za akutní považujeme tu, která trvá méně než šest měsíců. Za chronickou tedy tu, která trvá déle.
___
___

Číst dál: Žloutenka, nemoc špinavých rukou, hepatitida, zánět jater - příznaky, projevy, symptomy

Primární sklerozující cholangoitída – příznaky, projevy, symptomy

primarni-sklerozujici-cholangoitida-priznaky-projevy-symptomyPrimární sklerozující cholangoitída (zkratkou PSC, anglicky primar sclerosis cholangitis) je velmi progresivní, často smrtí končící jaterní onemocnění, které je charakterizováno cholestázou, jež vede k zánětu a fibróze žlučových cest včetně žlučníku. Jde o onemocnění neznámé příčiny s autoimunitními rysy, kde určitou roli může hrát i infekce.
___
___

Číst dál: Primární sklerozující cholangoitída – příznaky, projevy, symptomy

Mallory-Weissův syndrom – příznaky, projevy, symptomy

mallory-weissuv-syndrom-priznaky-projevy-symptomy-3Mallory-Weissův syndrom (anglicky gastro-esophageal laceration syndrome, Mallory-Weiss syndrome) patří mezi onemocnění trávicího traktu. Při tomto onemocnění dochází ke krvácení z trávicí trubice. Tento syndrom vzniká jako následek usilovného a opakovaného zvracení, kdy na přechodu jícnu do žaludku vznikají krvácející trhliny ve sliznici. Mallory-Weissův syndrom je relativně častou příčinou klinicky manifestních známek krvácení z horní části trávicí trubice.
___
___

Číst dál: Mallory-Weissův syndrom – příznaky, projevy, symptomy

Divertikly, divertikulitida, divertikulóza - příznaky, projevy, symptomy

jak-se-projevuje-divertikl-divertikulóza-divertikulitis-priznaky-projevy-symptomyDivertikulóza je střevní onemocnění, které je definováno jako mnhočtný výskyt výchlipek na tlustém střevě, převážně v jeho koncové části. Příčinou je nesprávné stravování s nedostatkem vlákniny, které vede k zácpě (obstipaci). V důsledku toho se svalovina střevní stěny musí hodně stahovat, aby stolice prošla. Přitom vznikají ve střevní stěně vysoké tlaky. Tyto tlaky mohou způsobit vznik vakovitých vyklenutí střevní stěny – toto jsou ty divertikly.

___

___

Číst dál: Divertikly, divertikulitida, divertikulóza - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii