Gastroenterologie, proktologie

Ménétrierova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

menetrierova choroba priznaky projevy symptomyMénétrierova choroba (gastropathia hypertrophicans gigantea, gastropathia gigantea, anglicky Menetrier disease) je vzácné onemocnění, jehož charakteristickým znakem jsou obrovité řasy v žaludku (hyperrugozita žaludku). Na základě změněné sliznice se do žaludeční dutiny vylučují bílkoviny (proteiny) a dochází k jejich ztrátám přes zažívací trakt.

___

___

Číst dál: Ménétrierova choroba - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina, diagnostika

Syndrom slepé kličky - příznaky, projevy, symptomy

syndrom slepe klicky priznaky projevy symptomySyndrom slepé kličky (syndrom stagnující/kontaminované kličky, syndrom bakteriálního přerůstání, anglicky blind loop syndrome / small intestinal bacterial overgrowth / bacterial overgrowth syndrome) je soubor příznaků, který vzniká v důsledku osídlení tenkého střeva abnormální střevní florou.

___

___

Číst dál: Syndrom slepé kličky - příznaky, projevy, symptomy

Barrettův jícen - příznaky, projevy, symptomy

barrettuv jicen priznaky projevy symptomyBarrettův jícen (anglicky Barrett's esophagus) je označení pro stav, kdy dochází v sliznici jícnu k přestavbě na sliznici střevního typu (tzv. intestinální metaplázie). Důvodem pro tuto přestavbu je opakované dráždění žaludeční kyselinou při gastroezofageálním refluxu.

___

___

Číst dál: Barrettův jícen - příznaky, projevy, symptomy

Melanosis coli - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

melanosis-coli-priznaky-projevy-symptomyMelanosis coli (anglicky melanosis coli) je porucha pigmentace stěny tlustého střeva, na kterou se často označené přijde až při kolonoskopii, která je však prováděna z jiného důvodu. Jde o benigní onemocnění a většinou pacientovi nezpůsobuje žádné obtíže. Příčinou jiného zbarvení střevní stěny je přítomnosti pigmentu lipofuscinu v bílých krvinkách, makrofázích.

___

___

Číst dál: Melanosis coli - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie

Polypy tlustého střeva, polypóza - příznaky, projevy, symptomy

Polypy tlustého střeva (anglicky colon polyps) - polyp je útvar, který je vyvýšený nad úroveň střevní sliznice. V základu rozeznáváme dva typy střevních polypů, jedná se o polypy nádorové a tzv. hyperplastické (nenádorové). Jako nádorové polypy jsou označovány ty, u kterých je zvýšená pravděpodobnost přeměny ve zhoubný nádor. Naopak u nenádorových tato pravděpodobnost přeměny není.
Polypy tlustého střeva můžeme také dělit dle jejich mikroskopického vzhledu. A to na tubulární, vilózní a kombinaci obou předchozích. Zvláštní formou polypů tlustého střeva je tzv. familiární polypóza, což je dědičné onemocnění. Vznik polypů je podmíněn také životním stylem.
Jediná možná spolehlivá diagnóza je pomocí endoskopického vyšetření střeva – koloskopie. Samozřejmostí je také odběr vzorku na histologické vyšetření.
Léčba je možná odstraněním polypů polypektomickou kličkou s využitím vysokofrekvenčního proudu. Rozsáhlé polypy se odstraňují chirurgicky. Někdy je možné odstranit polypy laserem, ale při této metodě není možné jejich histologické vyšetření. Po odstranění polypů je nutná následná kontrola.
Příznaky
• vesměs asymptomatické
• pozitivní nález na okultní krvácení
• občas krvácení z konečníku
• někdy chudokrevnost
• hlenovitá tekutina ve stolici

Nealkoholická steatohepatitida, NASH - příznaky, projevy, symptomy

nealkoholicka-steatohepatitida-nash-priznaky-projevy-symptomyNealkoholická steatohepatitida (anglická zkratka NASH, anglicky non-alcoholic steatohepatitis) je onemocnění jaterní tkáně vznikající na podkladě zánětu. Na základě steatohepatitidy může vzniknout jaterní cirhóza. Steatohepatitida je ztukovatění jater spolu se zánětem. Příčinou bývá nejčastěji nezdravý životní styl, obezita, vysoký cholesterol, apod. Na základě těchto složek vznikne v játrech zánět a následně ztukovatění.

___

___

Číst dál: Nealkoholická steatohepatitida, NASH - příznaky, projevy, symptomy

Mukokéla apendixu - příznaky, projevy, symptomy

mukokela-apendixu-priznaky-projevy-symptomyMukokéla apendixu (anglicky appendiceal mucoele) se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Často se na něj přijde až ve chvíli, kdy se operuje apendicitida, jelikož předoperačně je diagnostika velmi složitá. Častěji postihuje ženy, přičemž a průměrný věk bývá kolem 50 let. Mukokéla apendixu vzniká na základě hromadění velkého množství hlenu v červovitém výběžku. Tento se pak postupně rozšiřuje a zvětšuje. Mukokéla apendixu mohou být jednak benigní, ale také maligní.

___

___

Číst dál: Mukokéla apendixu - příznaky, projevy, symptomy

Achalázie jícnu - příznaky, projevy, sympotmy

achalazie-jicnu-priznaky-projevy-sympotmyAchalázie (anglicky achalasia of gullet). Achalázie jícnu je pojem označující poruchu motility (hybnosti). Tato porucha motility je dále spojena s nedostatečným uvolněním svaloviny, což způsobuje neschopnost posunout potravu z jícnu směrem k žaludku. Slovo achalazie pochází z původního slova chalao, což znamená uvolnit. Jedná se o poměrně vzácné onemocnění.
___
___

Číst dál: Achalázie jícnu - příznaky, projevy, sympotmy

Mirizziho syndrom - příznaky, projevy, symptomy

mirizziho-syndrom-priznaky-projevy-symptomyMirizziho syndrom (anglicky Mirizzi syndrome) je vzácná komplikace onemocnění žlučníku, při které dochází k útlaku žlučovodu při přítomnosti žlučového kamene v krčku žlučníku a tím ke vzniku tzv. obstrukční žloutenky. Mirizziho syndrom se vyskytuje přibližně u 0,1% pacientů, kteří trpí žlučovými kameny.
___
___

Číst dál: Mirizziho syndrom - příznaky, projevy, symptomy

Pelióza jater, peliosis hepatis - příznaky, projevy, symptomy

Pelióza jater (latinsky peliosis hepatis, anglicky hepatic peliosis) je neobvyklé cévní onemocnění postihující játra a je charakterizováno přítomností krví vyplněných dutin v jaterní tkáni. Velikost dutin se obvykle pohybuje v rozmezí od několika milimetrů až po 3 cm v průměru. V minulosti se jednalo o velmi vzácné onemocnění, ale poslední dobou jeho incidence vzrůstá a to díky nárůstu výskytu AIDS či užíváním anabolických steroidů.
___
___

Číst dál: Pelióza jater, peliosis hepatis - příznaky, projevy, symptomy

Další články v této kategorii