Jícnové varixy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba, fotografie, obrázek

jicnove varixy priznaky projevy symptomy pricina lecba fotografie obrazekJícnové varixy (anglicky esophageal varices) jsou abnormálně rozšířené žilní pleteně ve stěně jícnu, které nejčastěji vznikají jako důsledek portální hypertenze (zvýšení tlaku v řečišti vrátnicové žíly) při jaterní cirhóze (zvazivovatění jaterní tkáně). Jícnové varixy jsou velmi nebezpečné zejména z důvodu jejich možné ruptury (prasknutí) a vzniku masivního krvácení do trávicího traktu, které často končí smrtí.

___

___

Diagnostika: základním vyšetřením jícnových varixů je gastroskopie. Dalšími vyšetřeními jsou jaterní testy a ultrazvuk břicha.

Léčba: důležité jsou pravidelné kontroly a gastroskopická vyšetření a odstranění příčiny vzniku varixů. Prevencí krvácení je podávání betablokátorů. Při vzniku krvácení je důležité zajistit oběh infúzní terapií, podání léků stavějících krvácení a následně gastroskopické ošetření varixů (sklerotizace, ligace). Po prodělaném krvácení je možné také zavedení TIPS (transjugulární intrahepatální portosystémová spojka). I po úspěšné terapii je velké riziko dalšího krvácení.

 

Jak se projevují jícnové varixy – příznaky, projevy, symptomy, příčina, léčba:

  • samotné jícnové varixy se nijak neprojevují, příznaky se objeví až při jejich protržení

  • hemateméza (zvracení krve)

  • meléna (dehtově černá krev obsahující natrávenou krev)

  • šokový stav

 

Jícnové varixy - fotografie, obrázek

obrázky a fotograie budou doplněny v průběhu roku 2018

Další články v této kategorii